Yaratıcı Fotoğraflar için Deklanşör Öncelikli Mod Kullanımı

Yaratıcı Fotoğraflar için Deklanşör Öncelikli Mod Kullanımı

Fotoğraflarda Deklanşör Öncelikli Mod Kullanımı

Fotoğrafçılığa ilk başladığınızda, öğrenecek çok şeyiniz var… diyafram açıklığı, enstantane hızları, ISO, kompozisyon ve beyaz dengesi… Daha da kötüsü, manuel mod kullanımına alışmak. Başlangıçta manuel çekim yapmak çok zor olabilir. Size bazı yaratıcı kontroller sağlayan kolay bir çözüm var ve bu da deklanşör önceliği modunu kullanmak! Sadece yeni başlayanlar için de değil. Bazen profesyonel fotoğrafçılar da kullanıyor. Özellikle acele ettiklerinde veya önünde hızlı hareket eden bir konu olduğunda. Deklanşör önceliği modunun ne olduğunu ve yaratıcı bir şekilde nasıl kullanılacağını öğrenelim.

Deklanşör Nedir ?

“Deklanşör” bırakma düğmesine bastığınızda deklanşör açıklığının simülasyonu.

“Deklanşör” bırakma düğmesine bastığınızda deklanşör açıklığının simülasyonu.

Deklanşör önceliği moduna geçmeden önce, “deklanşör” e hızlı bir göz atalım. Deklanşör, kameranızın içinde sensörün hemen önünde bulunur. Obtüratör mekaniktir ve sensörünüzden ne kadar ışık geçmesine izin verildiğini kontrol eder. Ne kadar ışık olacağı size kalmış. Görüntünüzün ihtiyaçlarına göre uzun veya kısa tutabilirsiniz. Uzun süre açık kalan deklanşör boyama fotoğrafları çekmenize olanak tanır.

Enstantane Öncelik Modu Nedir?

Obtüratör önceliği, istediğiniz sonuç için gereken hızı seçmenizi sağlar ve diyaframı otomatik olarak seçer. Fotoğraf makinenizin seçtiği diyafram açıklığı, dengeli bir pozlama için gerekli olduğunu düşündüğü değeri ayarlayacaktır.

Yaratıcı Taraftan Enstantane Hızları

Şelale fotoğrafları çekimi

Deklanşör hızının, eylemi dondurmanıza veya hareketi bulanıklaştırmanıza izin veren yaratıcı bir tarafı var. Bu dondurma veya bulanıklaştırma, önünüzdeki hareketin hızına bağlıdır. İşlem ne kadar hızlı olursa, hareketi dondurmak için gereken deklanşör hızı o kadar yüksek olur. Obtüratör hızı yeterince hızlı değilse, eylem bulanıklaşır. Peki, eylemi dondurmak veya bulanıklaştırmak istiyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise otomatik mod kullanmaktan artık vazgeçmenin vakti geldiğini görüyorsunuz. Çünkü otomatik modda bu şekilde bir kare yakalamak imkansız olacaktır.

Deklanşör Önceliğinin Dezavantajı Nelerdir?

Deklanşör önceliğinin bazı dezavantajları vardır. İşte kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta.

Tripod Kullanımı Gerekliliği

Düşük hızlar, kamera sarsıntısını önlemenize yardımcı olması için bir tripoda ihtiyaç duyacaktır. Kamera titremesi, kamerayı sabit tutamazsanız ortaya çıkar ve sonuç bulanık bir görüntüdür. Genel kural, lensin odak uzunluğunun altında bir hız kullanmamaktır.

Örneğin, 100 mm’lik bir objektif saniyenin 1 / 100’ünden daha yavaş olmayan bir deklanşör hızı gerektirecektir. Daha yavaş olan her şey (1/60 gibi) fotoğraf makinesinin sallanmasına neden olabilir. Ancak, tüm bunlar kameranızı sabit tutma yeteneğinize bağlıdır. Bazıları saniyenin 1 / 30’unda 100 mm lensle el tutabilir. Şüphe duyduğunuzda, daha yüksek bir obtüratör hızı kullanın veya bir tripod kullanın. Gerekirse, ISO’nuzu artırın veya mümkünse daha fazla ışık ekleyin. Bu, daha yüksek bir deklanşör hızı kullanmanıza olanak tanır.

Hiçbir zaman %100 Doğru Pozlamayı Yakalayamazsınız

Orijinal ölçüm modu, güneşin parlaklığı ve buz + kar tarafından kandırıldı. Sonuç az pozlanmış bir görüntüdür.
Orijinal ölçüm modu, güneşin parlaklığı ve buz + kar tarafından kandırıldı. Sonuç az pozlanmış bir görüntüdür.

Matristen nokta ölçüm moduna geçmek daha dengeli bir pozlama sağladı. Şimdi gölgelerdeki ayrıntılar görülebilir.

Matristen nokta ölçüm moduna geçmek daha dengeli bir pozlama sağladı. Şimdi gölgelerdeki ayrıntılar görülebilir.

Kameranızda, herhangi bir “otomatik” seçeneği kullandığınızda sizin için yaratıcı kararlar veren yerleşik bir bilgisayar vardır. Işık merceğinize girdiğinde sunulan bilgileri alır ve bundan sonra ne yapacağınıza karar verir. Enstantane önceliği durumunda, iyi dengelenmiş bir pozlama olduğunu düşündüğü şeye göre diyaframı otomatik olarak seçecektir. Ancak, her zaman% 100 doğru olmayacaktır. Bilgisayar görüntünün fazla veya az pozlanmış olduğunu düşünerek aldatılabilir ve buna göre bir diyafram açıklığı sağlar. Bu, size beklemediğiniz bir pozlama sağlayabilir. Bunun için üç uygulanabilir çözüm var…

1-Aşırı veya az pozlanmış görüntüyü düzeltmek ve yeniden çekmek için Pozlama Değerini ayarlayın.

2-İkinci seçenek ölçüm modunu değiştirmek olacaktır. Ölçüm modu, kameraya toplam pozlamayı belirlemek için sahnenin hangi bölümlerini söyler. Bunu bir “hafif” hesap makinesi olarak düşünün. Uygun veya dengeli bir pozlama oluşturmak için mevcut ışığı hesaplar. Sahnenin ortasındaki ışığın “hesaplanmasına” odaklanacak bir ölçüm seçeneği belirleyebilirsiniz. Veya ölçümü tüm sahneye ayarlayabilirsiniz. Diyelim ki güneşli, kışlık bir günde portre çekiyorsunuz. Şu anda, kameranız Matris Ölçümü veya Değerlendirmeli Ölçümü olarak ayarlanmıştır (Canon için). Görüntünün üçte ikisi karla kaplıysa, kameranız büyük olasılıkla nesneyi az kullanır. Bu, karın aşırı parlaklığından kaynaklanmaktadır. Bunu düzeltmek için, kişinin kar karşısındaki ışığını hesaplamak için ölçümünüzü “Spot” moduna ayarlayabilirsiniz. Şimdi, konunuzun düzgün pozlanmış bir görüntüsüyle sonuçlanacaksınız. Ancak, karınız artık aşırı pozlanmış olabilir. Çözüm, fotoğraf makinesi dışı flaş veya flaş gibi harici aydınlatma ile nesnenize ışık eklemektir.

3-Son olarak, Manuel sonuca geçebilir ve istediğiniz sonucu elde etmek için deklanşör hızını, diyaframı ve ISO’yu ayarlayabilirsiniz. Bu daha ileri düzeydedir ve istenen sonuçları elde etmek için üçünün de nasıl ayarlanacağını öğrenmek zaman alacaktır.

Alan Derinliği

Alan Derinliği ve Fotoğraf

Kameranız diyafram açıklığınızı seçtiği için alan derinliği (DOF) üzerinde kontrolünüz yok. Alan derinliği keskin netlikte fotoğraf miktarını artırır veya azaltır. Arka plandan öne çıkmak istediğiniz bir nesneyi çekiyorsanız, sığ bir DOF kullanmak için belirli bir diyafram seçebilirsiniz. Ya da bir manzara çekiyorsanız, ön plandan arka plana kadar her şeyin odaklanmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda, geniş bir alan derinliği kullanmanız gerekir. Bu, f / 11 veya f / 16 gibi küçük bir diyafram ile elde edilebilir. DOF’un eylemi dondurmak veya bulanıklaştırmaktan daha önemli olduğuna karar verirseniz ne yapmalısınız? Seçeneklerden biri, istenen diyaframı arayabilmeniz için diyafram öncelik moduna geçmektir. Başka bir seçenek de tam manuel çekim yapmak olacaktır.

ISO Değerini Ayarlayın

ISO Değerini Ayarlama
ISO Değerini Ayarla

Fotoğraf çekmeye başlamadan önce ISO’nuzu ayarlamanız gerekir. Genel olarak, ışık çok parlak olduğunda, güneşli bir günde olduğu gibi, kameranız için en düşük ISO ayarını kullanmak istersiniz. Bu ISO 100 veya 200 olabilir. Işığın yoğunluğu azaldıkça, ISO’yu artırmanız gerekebilir. Gün batımları için ISO 400 veya daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Hangi ISO ayarını kullanacağınızdan emin değilseniz korkmayın. Bazı DSLR fotoğraf makineleri ve aynasızlar “otomatik ISO” ayarıyla da gelir! Bu seçeneğe sahip olup olmadığınızı görmek için kamera kılavuzunuzu kontrol edin. Eğer öyleyse, ayarlayın ve unutun (şimdilik). Değilse, yukarıdaki genel yönergeleri kullanın veya daha iyisi, “ISO nedir” ve nasıl kullanılacağını öğrenin.

Uzun Pozlama Fotoğrafçılığı

Uzun Pozlanmış Yıldız Fotoğrafı
Uzun Pozlanmış Yıldız Fotoğrafı

Uzun pozlama fotoğrafçılığı, sahnedeki aksiyonu bulanıklaştırma sanatıdır. Yıldızların gökyüzüne doğru aktığı fotoğrafları, arabalardan gelen kuyruk ışıklarını sokaklarda rüzgarladığı veya bir şelalenin suyunun yumuşak, ipeksi ve şık göründüğünü görmüş olabilirsiniz. Bunların hepsi uzun pozlama fotoğrafçılığının biçimleridir ve uzun bir enstantane hızı gerektirir. İstediğiniz bulanıklaştırma efektini elde etmek için genellikle 1 saniye veya daha uzun bir ayar gerekir. Tripodunuzu evde bırakmayın!

Spor, Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı.

Hızlı eylem, eylemi dondurmak için daha yüksek bir deklanşör hızı gerektirecektir. İşte verdiğiniz yaratıcı karar buysa. Hareket için yüksek bir enstantane hızı kullanmanız gerektiğini söyleyen hiçbir şey yok. Belki geri hareket delikten patlarken hareketin “hızını” göstermek istersiniz. Ya da bir elk’ın çabukluğunu, ormandan geçerken hareketi bulanıklaştırarak gösterir. Bu senaryoların her ikisi de düşük deklanşör hızıyla daha uygun olabilir.

Neden Deklanşör Önceliği Modunu Kullanmalısınız?

Manuel modun size sunduğu tam yaratıcı kontrolü istiyorsanız, ancak çok kafa karıştırıcı bulursanız, deklanşör önceliği modu mükemmel takastır. Bu kamera ayarı, eylemi dondurmak veya bulanıklaştırmak için size yaratıcı bir kontrol sağlar.

Profesyonel Fotoğrafçılar Deklanşör Önceliği Modunu Kullanıyor mu?

Evet Kullanıyorlar çünkü ne zaman hangi fotoğraf karşınıza çıkacak bilemezsiniz.

Şelale Fotoğraf Çekim Teknikleri yazımızı incelemeyi unutmayın

Bir cevap yazın