Neden Dslr Fotograf Makinesi Kullanilmali ?

Neden Dslr Fotograf Makinesi Kullanilmali ?

Fotoğrafçılığa ilk başlarken hepimizin çekmiş olduğu karamsarliklardan bir tanesidir sanırım bu soru. 2012 yilinda ilk fotoğraf makinemi alirken maalesef ben bu karamsarliktan yanlış tarafi secerek kompak bir makine olan Fujifilm Finefix 25 modelini aldim. Fiyat olarak baslangic profesyonel canon 1100 ile o zaman ayni fiyatta idi.

Makineyi alirken firma çalışanı cok guzel pazarliyor ürünü. Eline alip florasana zoom yapip icindeki reostaya kadar ne kadar net gosterdigini fotografi cekerek size led ekrandan gosteriyor. Ben ikna oldum çünkü lens degistirme ile ugrasmak yoktu. Yeterli seviyede zoom ve macro çekim icin cok guzel bir sonuc sunuyordu. Gelelim neden pisman oldum.

Kompak makinelerde ne kadar iyi fotograf cekersem cekeyim pc ye aktardigimda karancalanma dedigimiz grain ler olusuyor fotograflarda. Teknik olarak cok terimlere girmeden kaba olarak anlatacağım. Kompak makinelerin sensor alani dar oldugundan en kotu Dslr makinenin bile sensor buyuklugu en iyi kompaktan daha guzel sonuc veriyor.

Ozellikle gece cekimlerine gectiginiz zaman kompak yetersiz kalıyor. Ayrıca fotoğrafçılık alanında hem hobimi yapayım hemde kaliteli fotoğraflar çekerek para kazanayım diyorsanız ve ileride bir fotoğraf sergisi açmayı da düşünebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Bütün bunları düşündüğünüzde Siz siz olun ne olursa olsun dslr den vazgecmeyin.

Dslr mi kompak mi ?

En kötü Dslr > En iyi kompak

Keyifli hobiler…

Bir cevap yazın