Instagram’da Butik Açmak ve Satış Yapmak

Sosyal Medya’ nın yaygınlaşması ile internet alışverişleri de giderek artış göstermeye başladı. Fotoğraf paylaşımı üzerine kurulan Instagram zamanla internette satış yapan firmalar ve ev hanımlarının el yapımı ürünlerini satış yapabildiği bir pazar haline gelmeye başladı. Siz de firmanızın ürünlerini yada kendi ürünlerinizi instagramda satmak ve daha fazla kişilere ulaşmak istiyorsanız yazımızın devamını okumanızı öneririm.

KURAL-1 Ne Satacağınıza Karar Verin

Satmak istediğiniz ürünü belirleyin.  Ürününüzü belirledikten sonra instagram da belirlediğiniz ürün ile ilgili satış yapan diğer kullanıcıların sayfalarını inceleyin.

KURAL-2 Takipçi Sayınızı Artırın ve Hedef Kitlenizi Belirleyin

Ne kadar çok takipçiniz olursa paylaştığınız ürünler o kadar kişi tarafından görülecektir. Peki instagramda takipçinizi nasıl artıracaksınız? Öncelikli olarak takip edeceksiniz ki geri takip ile takipçi sayınız artsın. Ama takip ederken hedef kitleniz satacağınız ürüne ilgisi olabilecek kişilerden oluşmalıdır. Örneğin erkek saati satan bir firma iseniz hamilelik ile ilgili profilleri takip etmeniz çok fazla anlam hitap etmeyecektir.

KURAL-3 Ürün Fotoğraflarınızı Çekerken Kaliteli Bir Çekim Gerçekleştirin

Ürünlerinizi mümkünse kaliteli bir makine ile fotoğraflayın. Unutmayın fotoğraf ne kadar güzel olursa takipçilerinizin o kadar dikkatini çekecektir. Çoğu zaman kalitesiz bir fotoğraflanmış ürün ne kadar kaliteli de olsa özensiz çekilmiş fotoğraflarının acizliğine uğrayarak satılamadan vitrinlerde kalmıştır.

KURAL-4 İletişim Bilgilerinizi Profilinize Ekleyin

Unutmayın doğru ve çift taraflı iletişim varsa-anlatılmak istenen konu o sağlıklı olacaktır. Bunun için profilinize; mail adresinizi, whatsapp numarası varsa web sitenizi ekleyiniz. Böylelikle takipçilerinize daha fazla güven vermiş olursunuz.

KURAL-5 Kargo Bilgilerini ve Ödeme Şeklini Açıkça Belirtin

Kargo gönderimi alıcı ödemeli mi yoksa satıcı ödemeli mi olacak net bir şekilde belirtin. Sipariş verilen ürünlerin hazırlanma süresi için ne kadar zamana ihtiyacınız varsa profilinize yazın. Örneğin siparişinizin elinize ulaşmasını istediğiniz günden en az 3 gün önce sipariş bilgilerinizi veriniz gibi. Ödeme şeklinizi belirleyin. Kapıda ödeme, EFT/Havale yada paypal vs. ödeme araçları gibi. Unutmayın ne kadar açık ve net olursanız yanlış anlaşılmaları o kadar minimize etmiş olursunuz.

Ayrıca 2019 yılı instagramda ürün satarken shopier.com sitesinden üyelik alarak çok kolay bir şekilde ürünlerinizi müşterilerinize satabilirsiniz.

Artık siz de ürünlerinizi satabileceğiniz bir butik hesaba sahipsiniz. Yazımı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Instagram’da Butik Açmak ve Satış Yapmak” için 8 yorum

Bir cevap yazın