Silüet Fotoğraf Çekme Teknikleri ve Örnekleri

Silüet Fotoğraf Çekme Teknikleri ve Örnekleri

Fotoğraf çekimlerinde tarzımız oluşana kadar sanırım her fotoğrafçı silüet fotoğrafı çekmeyi merak etmiş ve çekim denemeleri yapmıştır. Silüet çekimlerinde özellikle gün doğumu ve gün batımı saatlerinde oluşan ters ışık konunun detaylarının kaybolması ile konu şeklinin vurgulanmasında ön plana çıkmaktadır.

Peki silüet çekiminde nelere dikkat etmek gerekir ? Silüet çekim teknikleri nelerdir?

Öncelikle çekilecek olan konunun ışığın azaldığı zamanda nasıl görüneceğini önceden inceleyip bilmeniz gerekecektir. Çekim esnasında düşük ışıkta çekim olacağı için ve ISO değerini 100 olacak şekilde istediğimizde ve diafram değeri kısık olacağından bizim 1/50 gibi bir shutter speed ile elde çekim yapmamız ister istemez fotoğrafta titreme ve bulanıklığa yol açacaktır. Bu titreşimi önlemek için tripod kullanımına ihtiyacımız olacak.

Kareyi çekerken dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta kompozisyonumuzda yer alan en parlak alana odaklanmak ve çekimi gerçekleştirmek olacaktır. Çekimi yaparken manuel focus özelliğini kullanırsanız istenmeyen alana netleme gibi durumlardan kurtulmuş olursunuz.

Silüet fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu flas kapalı çekim yapmak olacaktır. Amaç kompozisyonumuzdaki konunun bize bakan kısmında az ışık olup arka planda ışığın fazla olması olacağı için flas kullanımı bu ışığın bozulmasına yol açacaktır.

 

2 thoughts on “Silüet Fotoğraf Çekme Teknikleri ve Örnekleri

Bir cevap yazın