Lightroom mu Photoshop mı Sizin için Uygun Öğrenin?

Lightroom mu Photoshop mı Sizin için Uygun Öğrenin?

Bu Lightroom ve Photoshop karşılaştırmasında, her ikisinin de güçlü ve zayıf yönlerine bakacağız. Ancak o zaman bir diğerine karşı bilinçli bir karar verebileceksiniz. Ya da belki ikisi de tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Not: Bu karşılaştırma Adobe Lightroom’un yeni “Creative Cloud” sürümü ile değil Lightroom Classic ile ilgilidir.

Adobe Photoshop?

Photoshop’un güçlü ve zayıf yanlarını incelemeden önce, ilk olarak sizinle birçok fotoğraf sanatçısının Photoshop’u ilk kullanmaya başladıklarında farkına varmayacakları bir şey paylaşmak istiyorum. Yani, Photoshop sadece kendi başına bağımsız bir düzenleme yazılımı değildir.

Photoshop aslında Photoshop ile birlikte kullanabileceğiniz 2 ek uygulama ile birlikte gelir. Her ikisi de Photoshop’un gücünü genişletir.

Adobe Photoshop Bridge + ACR

Bu ek uygulamalar Adobe Bridge ve Adobe Camera Raw olarak bilinir. Adobe Bridge, dijital varlıklarınızı (örneğin fotoğraflar) düzenlemenize olanak tanır. Adobe Camera Raw, RAW görüntüleri işlemek için gereken yazılımdır.

Photoshop Güçlü Yönleri

KATMANLAR (Layers)SEÇİM ARAÇLARI
Photoshop’ta ustalaşmanız gereken en önemli şey katmanlardır. Yaptığınız her şey katmanları içerecektir. Bazı sanat eserleri için tek bir katman, bazılarında ise yüzlerce sayfa gerekebilir. Katmanlar Photoshop’un en büyük gücüdür. Katmanları kullanmaya başladığınızda, onlarsız nasıl yaşayabileceğinizi merak edeceksiniz. Yapamazsın. Bir zamanlar sıfır katmanım vardı. Bu doğru. 1990’da, Photoshop ticari olarak piyasaya sürüldüğünde, katmanlar mevcut değildi! Katmanlar tanıtıldıktan sonra, 1994 yılında yaratıcı olasılıklarımız yepyeni bir seviyeye çıkarıldı. Katmanlarla da kullanılabilecek başka araçlar da var. Bu araçlar, katmanlar olmadan mümkün olmayacak ek yaratıcı seçenekler sunar. Bu, katman maskeleri, opaklık, dolgu ve karıştırma modlarını içerir.Photoshop’un bir sonraki gücü Seçim Araçlarıdır. Seçimlere hakim olmak, repertuarınıza eklemeniz gereken bir beceri kümesidir. Seçimler, düzenlemelerinizi fotoğrafınızdaki herhangi bir yerde hassas bir şekilde kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca, seçim araçları size daha gelişmiş düzenleme türleri yapma olanağı sunar. Belirli bir alanı rötuşlamak veya seçtiğiniz öğeyi değiştirmek istediğinizde, seçim araçları bu işlemi çok daha kolay hale getirir. Örneğin, donuk, kasvetli bir gökyüzünü bulutsuz, daha bol, güzel ve kabarık bulutlara sahip başka bir gökyüzüyle değiştirmek için seçim araçlarını kullanabilirsiniz.
RÖTUŞ ARAÇLARIPHOTOSHOP ACTIONS
Adobe Photoshop’un bir başka gücü, fotoğraflarınızı düzenlemek için ihtiyacınız olan çok sayıda farklı rötuşlama aracıdır. Photoshop ile fotoğrafçınıza rötuş yapmanıza yardımcı olmak için Düzeltme Fırçaları, Klonlama Damgası Aracı, İçerik Doldurma Farkı ve daha fazlasına sahipsiniz. Photoshop’ta rötuş araçları hem temel hem de gelişmiş rötuş türlerinde size yardımcı olacaktır. Burun kıllarından göz altındaki torbaları azaltmaya, lekeleri gidermeye, dişleri beyazlatmaya ve çok daha fazlasına kadar her şey.Photoshop actions, yaptığınız işi kaydetmenize, kaydetmenize ve daha sonra gelecekteki resimlerde oynatmanıza olanak tanıyan bir üretkenlik aracıdır. Bu Photoshop’un BÜYÜK bir gücü! Ek fotoğraflar üzerinde tekrar tekrar yapmak istediğiniz belirli bir düzenleme türünüz olduğunda eylemler yardımcı olur. Sıfırdan başlamak yerine, action oluşturmak için Photoshop’un düzenleme adımlarını kaydetmesini sağlayabilirsiniz. Ardından, gelecekteki fotoğraflara uygulamak için kolay bir yolunuz olacaktır. Düzenleme stillerini kopyalamaya çalışmak için diğer sanatçılar tarafından oluşturulan Photoshop actionlarını bile satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, önceden yapılmış actions veya hatta ücretsiz actionsr satın almak, fotoğraflarınız için mutlaka çalışacakları anlamına gelmez. Çok fazla değişken olduğu için aldığınız actionlar %100 çalışmayabilir.
BİRLEŞTİRME(COMPOSITING)İÇERİĞE UYGUN DOLGU
Birleştirme, resminizi oluşturmak için orijinal fotoğrafla birleştirmek üzere birden fazla fotoğraf çekebileceğiniz bir yöntemdir. Arka planı veya gökyüzünü değiştirmek kadar karmaşık bir şey olabilir. Ya da belki de tamamen farklı bir şey yaratmak için orijinalinde olmayan bir ağaç veya bir hayvan ya da bunun gibi bir şey eklemek. Başka bir örnek, 2 benzer fotoğraf çekmek ve bir öğeyi diğeriyle “düzeltmek” için birleştirmek olacaktır. Çocuklarla bir aile çekimi düşünün. Çocuklar her zaman gözlerini açık tutmazlar. En sevdiğim fotoğrafı seçmem asla başarısız olmaz, ancak çocuğun gözleri kapalı çıkmış olabilir. Bir de gözleri açıkken resmi çekebilir ve “kapalı” göz fotoğrafına ekleyebilirsiniz. Bu kompozisyon olarak bilinir.
Photoshop’un İçerik Duyarlı Dolgusu en sevdiğim rötuş aracım. İçeriğe Uygun Dolgu, küçük veya büyük bir alanı hızlı ve kolay bir şekilde düzeltmenize veya rötuşlamanıza olanak tanır. Ve bunu hiçbir rötuş aleti gibi hassas ve doğrulukla yapar. Bununla birlikte, Content Aware her zaman% 100 mükemmel değildir, ancak çok yakındır. Rötuşlamayı hızlı ve kolay hale getirir. Ayrıca görüntüyü uzatmak veya uzatmak için de kullanabilirsiniz. Hangi bir galeri sarmak için hedeflenen görüntüler için gereklidir. Veya sadece bulanıklaştırmak veya bir arka planı karıştırmak için.
KARIŞTIRMA MODLARIGRAFİK
Photoshop’taki bir başka eğlenceli ve yaratıcı araç, karıştırma modları olarak bilinir. Karıştırma modları, yeni yaratıcı efektler için bir veya daha fazla katmanı bir araya getirme olanağı sağlar. Yaratıcı vizyonunuza ulaşmanıza yardımcı olacak 27 farklı mod var.Adobe Photoshop’u yalnızca görüntüleri düzenlemek için değil, aynı zamanda grafik oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Bu grafikler, reklamlarınız için bir broşür, el ilanı veya başka bir şey oluşturmak üzere resminizle birlikte kullanılabilir. Bu bir çizim, vektörler, dijital resimler, animasyonlu hediyeler, web sitesi tasarımı ve çok daha fazlası olabilir.

Adobe Photoshop Zayıf Yönleri

Dik Öğrenme EğrisiDestructive
Adobe Photoshop kullanmanın önündeki en büyük engel… Photoshop öğrenmektir. Photoshop’u bir gecede öğrenemeyeceğiniz çok fazla araç ve özellik var. Aslında, birkaç hafta veya ay içinde bile söyleyemem. Elbette, bir şeyin nasıl yapılacağının temellerini öğrenebilir ve daha sonra aynı sonuçları başka bir fotoğrafta makul bir hızla elde etmek için öğrendiklerinizi tekrarlayabilirsiniz. Ancak, belirli bir proje için belirli araçların nasıl kullanılacağına dair derin bir anlayışa sahip olmak zaman alır ve tüm araçları öğrenme pratiği yapar. O zaman Photoshop’un evrimini düşünmelisiniz. Adobe her yıl yaratıcı vizyonunuzu daha hızlı gerçekleştirmenize yardımcı olacak yeni araçlarla çıkıyor. Örneğin, son zamanlarda Adobe Photoshop Konu Seç adlı yeni bir araç yayınladı. Bu yeni araç, tek bir tıklamayla sizin için otomatik seçimler yapabilmek olarak tanımlanıyor. Ama gerçekten tek bir tıklama ve yapılan seçim aracı mı? Cevap şaşırtıcı olabilir. Photoshop’u ilk kullanmaya başladığınızda, öğrenmeniz gereken çok sayıda araç ve bilgi karşısında bunalmış olabilirsiniz. Benim önerim temelden başlamak.Photoshop’ta görüntülerinizi düzenlemenin iki farklı yolu vardır. Biri yıkıcı çalışmak, diğeri yıkıcı olmayan çalışmak. Resminizi düzenlediğinizde, bu düzenlemeleri tek tek katmanlara uygulamadan, etkili bir şekilde düzenleme yaparsınız. Örneğin, doğrudan orijinal görüntü katmanına bir Eğriler ayarlaması eklediğinizi varsayalım. Sonra bir JPG olarak kaydedin ve kapatın. Bu, görüntüyü “yıkıcı bir şekilde” düzenlediğiniz anlamına gelir! Sonuçlar … daha sonra bir hata yaptığınıza karar verirseniz ve bu ton eğrisi ayarını geri almak istiyorsanız, çok geç. Bunun nedeni, düzenlemeyi doğrudan bu resmin piksellerine uygulamanızdır. Ton Eğrisi ayarını ayrı bir katmana uyguladıysanız ve PSD olarak kaydettiyseniz, orijinal katmandaki pikseller değiştirilmez. Bu, kaydettiğinizde ve tekrar açtığınızda, ton eğrisi ayarlama katmanınızı düzenleyebileceğiniz ve orijinal görüntünün bozulmadan kaldığı anlamına gelir. Bu Adobe Photoshop’un bir zayıflığı olmasına rağmen, Photoshop’un bir numaralı gücüne sahipsiniz… bu katmanları düzenlerken kullanmaktır. Bunlar aynı zamanda ayar katmanları olarak da bilinir. Şiddetle tavsiye edilir!
ÜRETKEN DEĞİLRAW EDİTOR SORUNU
Yaptığınız fotoğraf türüne ve kaç fotoğraf düzenlemeniz gerektiğine bağlı olarak, Photoshop tek başına çok verimli bir yazılım türü değildir. Tabii ki Photoshop eylemlerinden ve Adobe Bridge’den de yararlanmıyorsanız. Ancak, çok sayıda görüntüyü düzenleme söz konusu olduğunda, Lightroom’a karşı hala biraz daha yavaştır. Özellikle profesyonel bir portre veya düğün fotoğrafçısıysanız. Bir oturumda en fazla 1000 fotoğraf çekebilirsiniz. Bu durumda, fotoğraflarınızı Photoshop’ta düzenlemek çok daha yavaş olacaktır. Photoshop, Bridge ve hatta Adobe Camera Raw tabanlı hızlı ve üretken bir iş akışı oluşturmak mümkündür. Ayrıca, Adobe Photoshop aynı zamanda yerel bir organizasyon sistemi değildir. Başka bir deyişle, Photoshop’un kendisi size doğrudan Photoshop’un kendisinde anahtar kelime ve diğer meta verileri düzenleme, sıralama, derecelendirme, derecelendirme, ekleme yeteneği vermeyecektir. Bridge, organize olmak için bu araçları sağlar.Bir RAW atıcıysanız, bu dosyaları doğrudan Photoshop’ta düzenleyemezsiniz. Bunun yerine, bir ham dosyayı açtığınızda, Adobe Camera Raw (ACR) adlı bir programda açılır. Adobe Camera Raw’da bulunan düzenleme araçları, Lightroom’da bulunan düzenleme araçlarının aynısıdır! Şahsen, binlerce fotoğrafı olmasa da yüzlerce işlemi işlemek söz konusu olduğunda Lightroom’u ACR’ye tercih ediyorum. Ancak, düzenleme gerektiren birkaç resmim varsa, bunları Lightroom’a karşı Adobe Camera Raw’a getireceğim. Tüm bunlar üzerinde çalıştığım projeye bağlı.

LIGHTROOM?


Çok geçmeden Adobe, Lightroom’un Lightroom CC (yaratıcı bulut) adlı yeni bir sürümünü tanıttı. Lightroom’un “eski” versiyonuna artık “Lightroom Classic” deniyor.

Lightroom’un yeni versiyonundaki özellikler ve araçlar, Lightroom Classic’e kıyasla çok daha az. Basitlik için Adobe Lightroom Classic’in güçlü ve zayıf yönlerini ele alacağız.

Lightroom’ un Güçlü Yönleri

KÜTÜPHANE MODÜLÜGELİŞTİRME MODÜLÜ


Lightroom’un en güçlü yönü Kütüphane Modülüdür. Fotoğraflarınızı düzenlemenizi sağlar ve üretkenliğinizi artırır. Ancak, Lightroom’daki en popüler modül değildir. Dijital varlıklarınız (resimler, videolar vb.) Bir noktada büyüdükçe belirli bir varlığı bulmanız gerekir. Diyelim ki, 100.000 görüntünüz varsa, tek bir resim bulmak için onları taramanız ne kadar sürer? Eğer fotoğraflarınızı bilgisayarınıza atarken düzenlediyseniz ve anahtar kelimeler, derecelendirmeler vb. Eklediyseniz, Lightroom Kütüphane Modülündeki arama / filtre seçenekleriyle saniyeler içinde tek bir fotoğraf bulmak mümkündür.Adobe Bridge ile karşılaştırıldığında… Kütüphane Modülü Bridge’e benzer, çünkü resimlerinizi organize etmenizi, sıralamanızı, değerlendirmenizi ve temelde düzenlemenizi sağlar. Bununla birlikte, arayüz ve düzen tasarımı Lightroom vs Adobe Bridge’de çok daha verimlidir. Kütüphane Modülündeki belirli araçları kullanarak resimlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde derecelendirebilir, anahtar kelimeler ve diğer meta veriler ekleyebilirsiniz.
Adobe Lightroom’daki en popüler modül Geliştirme Modülünden başkası değildir. Sonuçta, yaratıcı çalışmanızı yapacağınız ve resimlerinizi düzenleyeceğiniz yer burası. Ham dosyaları işleme yeteneği yazılıma dahil edildiğinden, Lightroom’un da bir gücüdür. Photoshop’un aksine, ayrı bir program kullanmanız gerekir. ACR’de sahip olduğumuz aynı düzenleme araçları Lightroom’da da mevcuttur. Bununla birlikte, Lightroom arayüzü ACR’den 10 kat daha iyidir. Lightroom, fotoğrafçılar tarafından fotoğrafçılar için tasarlanmıştır. Bu nedenle, düzenleme panellerinin ve araçlarının hızlı ve üretken bir iş akışı sağlayacak şekilde sunulduğunu göreceksiniz. Aslında, resminizde kullanmadığınız panelleri bile gösterebilir / gizleyebilirsiniz. Bunların hepsi iş akışınızı düzene sokacaktır.
Lightroom PresetsLightroom İş Akışı
Lightroom Presents Photoshop’un işlemlerine benzer. Hazır ayarlar, bir görüntüye uyguladığınız düzenlemeleri kaydetmenize ve daha sonra bu görüntünün gelecekteki fotoğraflarda yeniden kullanılabilmesi için kaydetmenize olanak tanır. “Ön Ayarları Geliştir”, Lightroom’da kullanılabilen tek ön ayar türü olmasa da. Aslında, iş akışınızı kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz her türlü farklı ön ayar türü vardır Örneğin, Kütüphane Modülünde, anahtar kelimeleri hızlı ve kolay bir şekilde uygulamanıza yardımcı olacak anahtar kelime hazır ayarları oluşturabilirsiniz. Ayrıca, içe aktarma sırasında dosyanıza eklenecek bir telif hakkı ön ayarı da oluşturabilirsiniz!Lightroom hakkında sevdiğim, bana tutarlı sonuçlar vermek için hızlı ve üretken bir iş akışı oluşturma yeteneğidir. Bireysel düzenleme panellerinin düzeni ve tasarımı ACR’ye göre çok daha verimli bir şekilde yapılır. Ayrıca, resimlerinizi düzenlemekten çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Hızlı ve üretken bir iş akışı geliştirmek binlerce görüntü ile çalışmanın anahtarıdır ve Lightroom bu kategoriyi elle kazanır.
Lightroom u Öne ÇıkaranÖğrenmek Biraz Daha Kolay
Lightroom piksel tabanlı bir düzenleme yazılımı olmadığından, uygulanan tüm düzenlemeler tahribatsız olarak yapılır. Resimlerinizi Lightroom’a aktarırken, orijinallerden önizlemeler oluşturulur. Ardından, düzenlemeler yaptığınızda, önizlemede (orijinal dosyada değil) görsel olarak görürsünüz. İstediğiniz zaman, orijinaline geri dönebilir ve / veya düzenlemelerinizi değiştirebilirsiniz.Lightroom, Photoshop kadar karmaşık olmasa da, içindeki tüm farklı araçları ve özellikleri öğrenmek photoshop kadar zaman almaz. Geliştirme Modülünün kendisinde yaratıcı vizyonunuza ulaşmak için öğrenmeniz gereken birçok panel ve düzenleme aracı vardır. Sadece bu da değil, Lightroom’dan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, diğer modülleri de öğrenmenizi öneririm.
Resimlerinizi Yanınıza Alın5 Ek Modül

Lightroom’un bir başka harika özelliği, TÜM fotoğraflarınızı yanınıza alma ve aynı zamanda tüm sabit disklerinizi evde bırakma yeteneğidir. Bu, Akıllı Önizlemeler adlı bir özellik ile yapılır. Akıllı Önizlemeler gelişmiş bir önizleme dosyası türüdür. Görüntüleri içe aktarırken, Lightroom orijinal dosyalarınızın küçük önizlemelerini oluşturur. Aslında orijinalleri içe aktarmaz. Akıllı Önizlemeler ile dosyalar biraz daha büyüktür ve orijinal bağlı olmadığında fotoğraflarınız üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.
Şimdiye kadar kısaca Kütüphane ve Geliştirme Modülleri hakkında konuştuk. Bununla birlikte, görüntüleriniz için başka tür çıktılar elde etmenize yardımcı olacak beş ek modül vardır. Bu, Kitap, Slayt Gösterisi, Yazdır ve Web modüllerini içerir. Ayrıca resimlerinizi dünyanın herhangi bir yerinde çekildikleri yere göre görüntülemek için kullanabileceğiniz bir Modül Haritası da var!

Lightroom Zayıf Yönleri

Photoshop gibi Lightroom da mükemmel değil. Lightroom’un bazı zayıf yönlerini ele alalım.

Retouching?Birleştirme

Şimdiye kadar, Lightroom’un mükemmel olduğunu ve herhangi bir zayıflığının olmadığını düşünebilirsiniz. Bu gerçek olmaktan uzak. Photoshop’ta yapabileceğimiz birçok şey Lightroom’da yapamayız. Örneğin, katmanların ve karıştırma modlarının gücüne sahip değiliz. Bu da bizi Lightroom’un en önemli zayıflıklarına getiriyor… gelişmiş rötuş.
Lightroom piksel tabanlı bir uygulama olmadığından ve katmanları olmadığından birleştirme yapamazsınız. HDR yapmıyorsanız veya panoramik görüntüleri birleştirmiyorsanız, Lightroom’da birleştirme ölçüsü budur.
Veritabanı AnaliziLightroom Grafik Özellikleri
Lightroom’un bir başka dezavantajı, görüntüleriniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce bir veritabanı oluşturmanız gerektiğidir. Bir veritabanı kullanmanın bazı avantajları olmasına rağmen, sınırlamaları vardır. Örneğin, veritabanınıza ne kadar çok resim eklerseniz, katalog da zaman içinde yavaşlayabilir. Bunların hepsi bilgisayarınıza, kaynaklara ve kaç tane görüntünüz olduğuna bağlıdır. Tek bir Lightroom kataloğundan veya veritabanından daha fazlasını oluşturarak bunun üstesinden gelebilirsiniz. Bunun dezavantajı, aynı anda yalnızca tek bir Lightroom kataloğuna veya veritabanına sahip olmanızdır. Belirli bir fotoğrafı aramanız gerekiyorsa, hangi katalogda olduğunu hatırlamanız gerekir. Ardından, belirli bir resmi bulmak ve üzerinde çalışmak için o kataloğu açmanız gerekir.Lightroom’un diğer dezavantajı, sadece görüntüler üzerinde çalışabilmenizdir. Lightroom’da herhangi bir grafik oluşturamazsınız, resimlerinize metin ekleyemez veya bu satırlar boyunca el ilanları veya başka bir şey oluşturamazsınız. Bu nedenle Lightroom kesinlikle bir görüntü düzenleme yazılımıdır.

Bir cevap yazın