Süvari Çayı Nerededir?

Süvari Çayı Nerededir?

Süvari çayı Ankara‘nın Güdül ilçesi ile Beypazarı yolu arasında kalan Süvari Köprüsü’nün altında kalan güzel bir kafa dinleme alanıdır.

Güdül Süvari Çayına Nasıl Gidilir?

Süvari çayına özel araç dışında ulaşım mevcut değildir. Güdül Süvarı çayına Güdül’den hareket ederek önce Uruş yolu ve ardından Beypazarı yolu istikametinde devam edilir. Süvari köprüsü yazısını görünce köprü üzerinde veya (yer olmayabilir)çayın kenarına giderek aracınızı park edebilirsiniz. Güdül ile süvari çayı arası yaklaşık 15 km civarındadır. Ortalama 20 dk da Güdül merkezden ulaşım süresi sürmektedir.

Süvari Çayında Neler Yapılabilir ?

Güdül Süvari çayı özellikle hafta sonu günü birlik ailecek gezmek kafa dinlemek isteyenlerin gitmek isteyeceği güzel bir mekandır. Ankara’da keşfedilmeyi bekleyen yerler arasında ilk sıralarda yeri alması gereken bir yer.

19 Temmuz 2020 tarihli gezimizde, arkadaş tavsiyesi üzerine gezimizi planladık. Süvari çayında piknik yapılabilir ama erken gitmekte fayda var çünkü çok fazla büyük alanı yok. Ayrıca piknik yapmak için kamelya ya da piknik masası mevcut değil. Fotoğrafçılar için Süvari Çayı bence ileride sık ziyaret edecekleri alanlar arasına girebilir. Özellikle süvari köprüsü Bosna Hersek’te bulunan Mostar Köprüsünü andırması ile fotoğraflamak için tercih edilebileceğini düşünüyorum. Daha keşfedilmediği için sadece bilen kişilerin ziyaret ettiği doğal bir yer. Ankara’da sakince ailecek suya girilecek bir yer ararsanız Süvari çayını tercih edebilirsiniz. Su yüksekliği kenardan yakşalık 15 metre sonra 175 metre derinliğe ancak gelmekte. Yani çocuğunuz da gönül rahatlığı ile suya girebilir. Suyun temizliği daha keşfedilmediği için gayet berrak ve temiz görünüme sahip. Çaya gelen kişiler genelde aile ve oldukça kibar ve cana yakın kişilerdi. Hatta mangal yakmış olan kişiler bizi görür görmez yemek yemeğe davet ettiler. Kısacası hafta sonu şehir gürültüsünden uzaklaşıp ailece rahat ve güzel bir günü birlik tatil düşünürseniz Süvari Çayını tercih edebilirsiniz.

Süvari Çayına Ne Zaman Gidilmeli?

Süvari çayına Haziran-Eylül arasında herhangi bir tarihte gittiğiniz zaman gayet güzel vakit geçirebilirsiniz. Biz Ankara 40 derece verirken gittik köprünün de gölgesi ile buz gibi suya girince güzel bir serinleme yaşadık.

Süvari Çayına Giderken Bilinmesi Gerekenler

1-Süvari çayında telefonlar çekmemektedir. Bu yüzden eğer ulaşım önceliğiniz varsa tercih etmenizi önermem. Biz bütün hatları denedik hepsinde de servis yok olarak sonuç aldık.

2- Süvari çayında wc veya içecek su ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir yer yok. Gelirken peçete,su,mangal kömürü, kilim, piknik masası, vb. ihtiyaçlarınızı unutmamalısınız.

3- Süvari çayında kamp yapmak isterseniz kamp için çok fazla uygun olmadığını düşünüyorum. Özellikle su ve wc problemi nedeniyle sorun yaşayabilirsiniz.

4- Süvari çayından sonra vaktiniz varsa İnönü Mağaralarını da seyehat listenize eklemenizi öneririz.

5- Eğer suya girecekseniz yedek kıyafet getirmeyi unutmayın.

6- Fotoğraf severler uzun pozlama düşünüyorsanız ND filtrelerinizi ve tripod getirmenizi öneririm.

Süvari Çayı Fotoğrafları

Bir cevap yazın