İnönü Mağaraları Güdül Ankara’lıların Yeni Keşfi

İnönü Mağaraları Güdül Ankara’lıların Yeni Keşfi

İnönü Mağaraları Nerededir?

İnönü mağaraları Ankara’ nın Güdül ilçesinde yer almaktadır. İnönü mağaraları Ankara’nın en eski tarihi yerleri arasında yer almaktadır. Özellikle şehrin gürültüsünden uzaklaşıp sakin bir yerde piknik yapmak isterseniz kesinlikle uğramanız gereken bir yer. Mağara içine dar bir geçitten giriş yaptıktan sonra ilk katta küçük oyuntulardan oluşan mağara odalarını ve manzara keyfini yaşayabilirsiniz. Mağara içerisinde güvenli bir şekilde en üst seviyeye kadar çıkıp fotoğraf çekme imkanı bulabilirsiniz.

İnönü Mağaraları Girişi
İnönü Mağaraları Girişi

İnönü Mağaralarında Fotoğraf Çekimi

Ankara’da fotoğraf çekilecek yerler arasında en çok tercih edilen mekanlardan birisi de tarihi havası ile İnönü Mağaraları yer alıyor. Mağaralara fotoğraf çekmek için gelen misafirler geniş açılı lenslerini ve tripodlarını yanlarına almalarını tavsiye ederim. Dev mağarayı tek kareye sığdırmak çok zor olacağı için panoramik çekim yapmanız gerekebilir. Ayrıca uzun pozlama yapmak isteyenler için su kenarında eşsiz manzaralar yakalama fırsatı bulunuyor. 

İnönü Mağaralarına Nasıl Gidilir?

İnönü mağaralarına özel araç ile gitmeyi düşünmüyorsanız öncelikle ANKARA-GÜDÜL otobüslerine bilet rezervasyonu yaparak başlayabilirsiniz. Otobüs bileti fiyatları   öğrenci için 10.50 TL tam bilet 15.75 TL . Otobüsler Ankara Etlik garajından kalkmaktadır. Güdül e giriş yaptıktan sonra mağaralar için taksi tutup gidebilirsiniz. Dönüş için taksi numarasını almayı unutmamanızı öneririm.

İnönü Mağaralarında Mangal Yakılabilir mi?

Ankara’da mangal yakılabilecek en güzel yerlerden birisidir.

İnönü mağaralarında mangal yakmak serbest. Özellikle şehirin gürültüsünden uzaklaşıp su kenarında mangal keyfi yapmak isterseniz kesinlikle gitmeniz gereken bir yer. 

Not: Gelirken yere serecek kilim vb şeyler getirmenizde fayda var. Masalar kısıtlı sayıda olduğu için yer bulamama durumu olabilir.

İnönü Mağaralarına Giriş Ücretli mi ?

İnönü mağaralarına giriş ücretsizdir.

İnönü Mağaralarında Otopark Var mı?

Otopark yok ama aracınızı park edebileceğiniz alanlar mevcut.

İnönü Mağaralarına Suya Girilir mi?

Eskiden su seviyesi çok yüksek olduğu için suya girip yüzme imkanı varmış ama son zamanlarda giderek azalan su seviyesinde ancak suya ayaklarınızı sokarak serinleme imkanı bulabilirsiniz.

İnönü Mağaralarına Ankara Merkez’den ne kadar sürede gidilebilir ?

İnönü mağaraları Ankara merkezden yaklaşık 120 km mesafede bulunmaktadır. Özel araç ile 1 saat ile 1.5 saat arasında ulaşım mümkündür.

İnönü Mağaralarında Yemek Yeri Var mı ?

Mağara ve çevresinde herhangi alışveriş yapabileceğiniz bir alan veya yer bulunmamaktadır. Güdül merkeze giriş yaptıktan sonra çarşı adını verdikleri yerden alışverişinizi yapabilirsiniz. Çarşıda her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz mekan bulunmaktadır.

İnönü Mağaralarına Giderken Bilinmesi Gerekenler

İnönü mağarasında telefonlar çekmektedir.

Mağarada elektrik çekilebilecek bir yer yoktur. Bu yüzden powerbank varsa yanınıza almanızı tavsiye ederim.

İnönü mağaralarında alışveriş yapılacak bir yer yok maalesef.

Tuvalet var ancak çok temiz değil gelirken sabun ve peçetenizi getirmenizi tavsiye ederim.

İnönü mağaralarında akarsu mevcut ama içme suyu alabileceğiniz bir yer yok maalesef.

İnönü mağaralarına gelmişken yaklaşık 5 km ilerisinde bulunan Süvari Çayını Ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bu yıl arkadaş tavsiyesi üzerine ilk kez gittim daha keşfedilmediği için çok bakir kalmış temiz bir mesire alanı.

NOT: İnönü mağaralarından sonra yakınlarda gezecek yer ararsanız Güdül Sorgun Göleti yazımızı inceleyebilirsiniz.

İNÖNÜ MAĞARALARI TANITIM VİDEOSU

Ankara’da gezilebilecek keşfedilmeyi bekleyen başka mekanlar için yazımızı inceleyiniz.

Bir cevap yazın