Kız Kulesi ve Romantizm

Kız Kulesi ve Romantizm

İstanbul denilince sanırım herkesin aklına ilk olarak KIZ KULESİ canlanıyordur. Benim için; İstanbul duygusallığın, romantizmin, gezi meraklılarının, tarih sevenlerin, sanat sevenlerin, fotoğraf tutkunlarının kısacası insanların kendilerini bulduğu bir şehir. İstanbul bünyesinde her türlü kişiliğe ve karaktere yer veriyor.

Kız Kulesi Aşıklar Mekanı

İstanbul dediğiniz zaman herkes için başka hayaller belirmesine rağmen, Kız Kulesi deyince akla ilk olarak Aşk, sevgi ve tutku geliyor. Üzerine binlerce şiir yazılmış bu kule 7 sinden 77 sine kadar bir çok aşık çiftin hayatında en az 1 kere olsun gidip orada o duyguyu yaşamak istedikleri tek yerdir sanırım. Deniz manzarası karşısında essiz güzelliği ile insanda yaşattığı o huzur ile hafif esen rüzgar ile birleşince Eros kendisini gösterip çiftlere bir ok atıyor.

Üsküdar’ın essiz güzellikleri arasında Kız Kulesi manzarası karşısında martıların sesleri ile harmanlanmış su sesi birleşip güneş ufukta kaybolurken gün batımını izlemek yıllardır evli olan çiftlerde bile ilk günkü aşklarını tazelemelerine yetiyor.

Kız Kulesine Nasıl Gidilir?

Kız Kulesi Anadolu Yakasında mı Avrupa da Mı?

Kız kulesi Anadolu yakasında (Asya) Üsküdar ilçesinde bulunuyor. Kız kulesine erişim bir çok yöntemle olabilir. Avrupa yakasından Kız Kulesine en kolay erişim deniz yolu ile Eminönü Vapur iskelesinden binerek yapabilirsiniz. Hem Eminönü’nü gezip essiz tarihinin havasını soluyup sonra Kız Kulesini gezmeye gidebilirsiniz. Eminönü-Üsküdar Vapur Saatleri 2019 incelemek için TIKLAYINIZ

Kabataş iskelesinden Kız Kulesine gidiş saatleri için TIKLAYINIZ

Kız Kulesinden geçen otobüs seferleri için TIKLAYINIZ

Kız Kulesine Geçiş Ücretleri Ne Kadar?

Kız kulesine geçiş sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Müze giriş ücretleri yetişkinler için kişi başı 25 TL öğrenciler için 15 TL olarak belirlenmiştir.

Kız Kulesinde Yemek Ücretleri Ne Kadar?

Kız Kulesi’nde 2 Kişilik Kuledebar Menüsü 260 TL ye hemen rezervasyon yapabilirsiniz. Güzel bir gün batımı manzarası eşliğinde Kız Kulesinde keyifle yemeklerinizi yiyebilirsiniz.

Kız Kulesi Fotoğrafları ve Çekim Teknikleri

Her fotoğrafçının hayalinde birgün kız kulesinin gün batımı ve gece fotoğraflarını çekmek yatar. Fotoğraf çekmeye başladığım ilk günden itibaren sabırsızlıkla fotoğrafını çekmeyi beklediğim tek mekan diyebilirim. Bir çok kanvas tabloya konu olmuş Kız Kulesi Fotoğrafları; her hobici için kendi fotoğraflarını çekip, kanvas tablo yapmak ilk yapılacaklar listesi arasında yerini almıştır. Peki bu tablolara konu olan fotoğrafları çekebilmek için nelere dikkat etmemiz gerekir?

Kız Kulesi Gün Batımı Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Kız kulesinde gün batımı çekimi yapabilmek için öncelikle yanınızda kesinlikle bir tripod olması gerekiyor. Çünkü uzun pozlama yapacağımız için fotoğraf makinesini sabit tutmamız gerekiyor. Filtreniz varsa onu da getirirseniz güzel kareler çıkaracağınızdan şüpheniz olmasın. Size aşağıda benim çektiğim iki fotoğrafın incelemesini ve nasıl çektiğimi anlatacağım.

Kız Kulesi Gün Batımı Fotoğrafları

Nikon D7000 İSO 100
Enstantane 2 sn
Diagram açıklığı F/13
Odak Uzaklığı 66mm
Pozlama Dengelemesi -1.7

Günün artık son ışıkları ortadan kaybolurken Tripodumu ve fotoğraf makinemi hazırladım. Çekim için birkaç deneme çekimi ile sahneyi hazırladım. Işığın etkisini kaybetmeye başladığında artık hata yapmamak için son deneme çekimimi yaptım ve pozlama ayarımı gözden geçirdim. Son olarak arkada ufuk yeterli kızarıklığını sağladığında bu kare çıktı.

Kız Kulesi Gün Batımı Fotoğrafı

Nikon D7000 İSO 100
Enstantane 2 sn
Diagram açıklığı F/11
Odak Uzaklığı 57 mm
Pozlama Dengelemesi 0

Işık biraz daha etkisini kaybettikten sonra açıyı genişletip panoramik bir hava sergileyecek kadar odak uzaklığı sağlayıp aynı yöntemlerle bu kareyi çektim. Filtrelerim yanımda olmadığı için filtresiz çekmek zorunda kaldım.

Eğer silüet fotoğraflarını da seviyorsanız kız kulesi manzarasını çok rahat silüet fotoğrafı olarak çekebilirsiniz. Fotoğrafı güneşi karşınıza alarak çektiğinizde silüet oluşacaktır.

Bir cevap yazın