Blog Sitesi Açarak Para Kazanma

Blog Sitesi Açarak Para Kazanma

İnternet kullanımının artması ile web siteleri ve blog siteleri ile bilgi paylaşımı da yaygınlaşmaya başladı. Hal böyle olunca pazarı fırsata çevirerek internetten para kazanma fırsatı doğdu. Peki internette blog açarak nasıl para kazanabilirsiniz?

Domain Adınızı Belirleyin

Öncelikle güzel bir Domain (alan adı) belirleyerek işe başlamanız gerekecektir. Domain belirlerken dikkat edilmesi gereken kriterler mevcuttur. Özellikle arama motorlarında aramalarda site adı içerik ile ilgili olursa ön sırada yer almanız kolaylaşacaktır. Google son güncellemesinde arama sıralamasında bu kriteri değiştirmiş olsa da kullanıcılara erişebilmek için akılda kalacak ve ilgi çekici bir domain olması önem arz etmektedir. Belirlediğiniz domainin kayıtlı olup olmadığını inceleyebileceğiniz bir sürü site mevcuttur. Ben genelde www.whois.sc sitesi ile domain sorgulama yapıyorum.

Hosting Firmanızı Belirleyin

Hosting belirlemesini yaparken nelere dikkat etmeliyim dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle eğer bir firma size diğer firmalardan çok farklı bir ücret talep ediyorsa sorgulamanız gerekmektedir. Ya size bildirmediği ayrı bir prosedür vardır, genelde sözleşmelere alt kısma küçücük yazı ile yazarlar ama hosting paketlerinde belirtmezler. CPU kullanımı, anlık siteye giriş yapacak kullanıcı sayısı gibi bilgiler çok önemlidir. Size sınırsız hosting alanı ve sınırsız trafik diyebilirler ve çok uygun fiyatlarda hosting veriyoruz diyebilirler bu gibi durumlarda direk Cpu kullanım limitlemesi ve anlık sisteme giriş değerlerini sormanız gerekecektir. Sınırsız trafik deyip anlık 20 kişi ile limitlediklerinde zaten o trafiği kullanmanızı otomatik engellemiş olurlar. Blog siteniz duyulana kadar bu gibi özelliklerden çok sorun yaşamazsınız ancak büyüdüğü zaman VPS yada VDS server almanızda fayda olacaktır.

Blog Sitesi Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Blog sitesi açmanın temel maliyetleri hosting ve domain ücretleri oluşturmaktadır. Bunlara ek olarak açacağınız portala göre ek maliyetler çıkacaktır. Blog sitelerinde en çok wordpress portalı kullanılmaktadır. WordPress ücretsiz temalara sahip olup bir çok kategoride ücretsiz tema sunmaktadır. Ücretsiz temalar sizin hoşunuza gitmez ise uygun fiyatlarda ücretli wordpress temaları da bulunmaktadır. Ücretsiz tema kullandığınızı ve paralı wordpress eklentileri almadığınızı düşünerek blog sitenizin maliyeti 2019 yılı için domain ücreti: firmalara göre değişiklik gösterse de 9.00 dolar ile 12.00 dolar arası değişmektedir. WordPress hosting alarak başlangıç paketini seçerseniz 2019 hosting fiyatları da yıllık 180-250 lira arasında değişim gösterecektir. Yani bir blog web sitesi kurmanın yıllık maliyeti ortalama 220 TL ile 300 TL arasında değişecektir.

Site İçeriğini Belirleyin

Sitenizde hitap etmek istediğiniz kitleye göre içeriğini belirleyin ve sitenizde yazacağınız içeriğin özgün olmasına dikkat edin. Çünkü bir başka yerden kopyala yapıştır yapılmış olan bilgileri google botlar fark ediyor ve doğal olarak sitenizi kara listeye alıyor. Kara listeye alınmış web sitesine google adsense reklamları almanız neredeyse imkansız diyebilirim.

Blog Sitemden Nasıl Para Kazanabilirim?

Blog sitelerinde en çok tercih edilen para kazanma sistemi Google Adsense reklamları almaktır. Google adsense reklamı nasıl alınır? Google adsense de reklam almak için nelere dikkat etmek gerekir? Adsense sitesinden reklam başvurusu yaparak alabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken Google Adsense başvurmadan önce yapılması gereken şeyler mevcut.

  • Site içeriği zengin olmasına özen gösterin. En az 30 yazı olmadan başvurmamanızı tavsiye ederim. Çünkü site içeriği boş olduğu zaman google adsense başvuruları reddediyor.
  • Site içeriğinizi oluşturduktan sonra yaklaşık üç ay google botlarının sitenizi ziyaret etmesine müsaade edin yani site açıldıktan en az 3 ay sonra başvurmaya önem gösterin. Daha önce başvuru yapılamaz mı elbette yapabilirsiniz ama eğer bir kere başvurup red cevabı alırsanız sitenizi adsense kayıt ettirmek ikincisinde çok zor olacaktır.
  • Sitenizin temasını google adsense uyumlu temalar olarak seçin. Bunun için sitelerde biraz araştırma yaparak en iyi wordpress adsense uyumlu temaları bulabilirsiniz.
  • Sitenizde yasal olmayan içerik bulundurmamanız gerekmektedir.

Sitenizin adı duyulduğu zaman başka sitelerden yada firmalardan günlük,aylık yada yıllık reklamlar alarak sitenizden gelir elde edebilirsiniz.

Sitenizden ürün satışı yaparak para kazanabilirsiniz. WordPress WooCommerce kurulumu ile çok rahat evinizden satış yapabilirsiniz. Kapıda ödeme, havale ile ödeme yada sanalpos ödeme seçenekleri ile dileğiniz gibi satış yapabilirsiniz.

Instagramdan Blog Sitesine Geçiş Yazımı Okumanızı Öneririm

Blog açmak için neler yapılmalı ve püf noktaları nelerdir ayrıntılı incelemek için BLOGACMAK.com u inceleyebilirsiniz.

www.blogacmak.com

Bir cevap yazın