2018 Yılının En Başarılı Fotoğrafları

2018 Yılının En Başarılı Fotoğrafları

 
Belki de bilinçli olarak Claude Monet’in izlenimci nilüfer resimlerinden esinlenerek, günbatımında gökyüzünü Maine'deki Acadia Ulusal Parkı'ndaki Duck Brook Pond boyunca bir kunduz göletinde yakaladım. Zambak pedlerinde ve sazlıklarında bulunan edebi kelimelere dokunarak soyut özelliklerin birleşimini beğendim. Görüntü çerçevesi içinde doğru miktarda dengeyi elde etmek ve değişmez öğelerin boşluğu fotoğrafta asıl noktaydı.

Başarılı Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Fotoğraf Bilgisi
Lilac Wine
Acadia National Park, Maine USA
October 12, 2018
Canon EOS 5D Mark IV, Canon 100-400mm @ 400mm, 1/125 second @ f/16, ISO 500.
Praia da Adraga, tehlikeli güzellikteki bir yer. Dalgalar büyük ve güçlü, gök gürültülü sörf ve kayalar çok kaygan, çok keskin veya her ikisinin de ölümcül birliği. Her dönüşte bir destansı başarısızlık olacağını tahmin ettim ama yapılan her ziyarette felaketten kaçınmayı başardım. Görüntülerimin midemin çukurunda taşıdığım bu yaklaşmakta olan doom hissini aktarmasını istedim ve Dark Karma diğerleri kadar yaklaştı. Ama ne yazık ki, Adraga'daki son gecemde, karanlıkta yürürken, buzlularda komik bir düşüş olmasa da, bir Akdeniz gün batımının tüm renkleri ile uyluğumda bir hokey topu büyüklüğünde çürük bırakarak şiddetli bir acı çektim.
Fotoğraf Bilgisi
Dark Karma
Praia da Adraga at dusk, Portugal
June 1, 2018
Canon EOS 5D Mark IV, Irix 15mm, 30 seconds @ f/11, ISO 100.
Birçoğunuz yaban hayatı korumanın benim için bir tutku, özellikle de nesli tükenmekte olan türlerin korunması olduğunu biliyorsunuz. Kambur balina, ticari balina avlanma uygulamalarının sona ermesi nedeniyle koruma statüsünün nesli tükenmekte olandan (1988) korunmasız (1996) a yükseldiği nadir başarı hikayelerimizden biri. Fakat şimdi okyanusun plastik krizi onları bir kez daha tehdit ediyor. Gösterilen hareketi gezegenin en “gelişmiş” primatlarına karşı antropomorfik bir orta parmak olarak hayal etmeyi seviyorum. Kuyruğun üzerine yakından bakarsanız, sadece bir buzdağının ana hatlarını değil, Grönland’ın devasa buz tabakasının kenarını da görebilirsiniz.
Fotoğraf Bilgisi
Turning Away
Humpback whale, Johan Petersen Fjord, Eastern Greenland
August 21, 2018
Canon EOS 5D Mark IV, Canon 100-400mm @ 158mm, 1/1600 second @ f/5.6, ISO 125.
Bu Etosha zürafa, güneş ufkunun altına düşmeden birkaç dakika önce eğiliyormuş gibi görünüyor.Odak uzaklığından (560mm) dolayı güneş görüntüde çok büyük.Doğrudan güneş ışığına çekim yaptığım için parlama,gölgelenme,otomatik odaklanma sorunları,düşük pozlama ve proseste kör olma olasılığı gibi problemlerle savaştım.Sonuçta, yeterince iyi çalışılmış bir kare oluştu.
Fotoğraf Bilgisi
Daughter of the Sun
Etosha National Park, Namibia
June 25, 2018
Canon EOS 5D Mark IV, Canon 200-400mm w/ 1.4x @ 560mm, 1/500 second @ f/10, ISO 250.
Ayılarla olan aşk-nefret ilişkim 2018'de, Silver’s Salmon Creek Lodge’da Alaska’daki Lake Clark Ulusal Parkı’nı ziyaret ederek devam etti. Burada seçilen görüntü, içgüdüsel olarak çantadaki en uzun merceğe ulaşan ve mümkün olduğunca yakınlaşan vahşi yaşam fotoğrafçıları için değerli bir ders vermektedir. Birçoğu, kürk veya tüyün her detayı çerçevede tam olarak çözülene kadar mutlu değil. Ve kabul edelim ki, bu eğilim aynı zamanda bazı teknik yeterliliklerinizi gösterme fırsatıdır, değil mi? Fakat daha çekici görüntü genellikle daha geniş seçenektir. Burada gök katmanları, dağlar, su, kıyı şeridi, ayılar ve yansımaları var. Bu konvansiyonel yakınlıktan çok daha ilginç.
Fotoğraf Bilgisi
Promenade
Lake Clark National Park at Cooke Inlet, Alaska
August 10, 2018
Canon EOS 5D Mark IV, Canon 200-400mm w/1.4x @ 560mm, 1/2500 second @ f/5.6, ISO 800.
Klasik peyzaj düzeni; süpürme, geniş açılı perspektif, perspektif ilerlemesine neden olan desenlerle zorlayıcı ön plan, arka planda dağlara göz açan diyagonal kıyı. Bu, donma, yağmur, karla karışık yağmur ve rüzgâra yakın sıcaklıkta hayal edebileceğiniz en kötü havalarda yakalandı (yakınlarda acıyı paylaşabileceğim arkadaşlarım ve dost fotoğrafçılarım vardı) ama bir saat içinde gökyüzü açıldı ve dağların üstünde bir gökkuşağı belirdi.
Fotoğraf Bilgisi
Steel Rain
The Vestrahorn at Stokksnes, Southeast Iceland
February 24, 2018
Canon EOS 5D Mark IV, Canon 16-35mm @ 17mm, 4 seconds @ f/14, ISO 100.

Uzun pozlama fotoğrafları nasıl çekilir incelemek için TIKLAYIN

Bu benim 2018'deki kişisel favorim ve sadece kelimelerle tanımlamam için en zor imge. Birincisi, fotoğrafı çektiğimi asla hatırlamıyorum; bu bir rüya gibi. O akşam kabinimdeki görüntüleri incelerken fotoğrafı daha sonra keşfettim. Tamamında hiçbir hayvan gösterilmez; fotoğrafın tüm bacakları ve gövdeleri. Işık mükemmeldir. Fil sürüsü tarafından atılan arka aydınlatma ve toz kombinasyonu, ışığın gölgelere sızdığı çift kenarlar ve tersi gibi bazı ilginç görsel efektler üretir. Kompozisyon, bizden en uzaktaki genç fili çerçevelemek için katmanları kullanıyor; bu da gözümüzün rahatça dinlendiği yer. Robert Hunter'in sözlerini hatırlattığım: “Bir süre sonra, en doğru yerlere bakarsanız en garip yerlere ışık gösterdiniz.” Kamera ve mercek bir sebepten dolayı doğru zamanda doğru yöne işaret edildi. Açıklayamaz veya doğru şekilde kredi alamaz. Belki de sadece ışıktı.

Başarılı bir Silüet Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Fotoğraf Bilgisi
Chasing the Light
Etosha National Park, Namibia
June 27, 2018
Canon EOS 5D Mark IV, Canon 200-400mm @ 280mm, 1/1600 second @ f/9, ISO 640.
Bu benim arka bahçem,tam anlamıyla değil,ama neredeyse öyle.Bu ağacı, onlarca defa,tam kompozisyon ve tekrar da dahil olmak üzere,pek çok kez fotoğrafladım.Ve burada sergilenen en göze çarpan boyut budur;çünkü başlıkta olduğu gibi,Oak Oaks Amerika'da Mississippi Nehri'nin doğusunda bulunan en eski canlıdır.Bu sabah,etrafta çalışırken,yumuşak dağınık ışık ve sahneye rüya gibi bir görünüm ve his veren havada buğulu bir dokunuş vardı.
Fotoğraf Bilgisi
Quercus Angelus
Johns Island, South Carolina
November 26, 2018
Canon EOS 5D Mark IV, Canon 11-24mm @ 19mm, 5 seconds @ f/16, ISO 160.
İşte samimi bir manzara için mükemmel bir örnek; ön plan yok, gökyüzü yok, “yer duygusu yok” - sadece renk, desen, şekil ve çizgiler. Samimi manzaralar, fotoğrafçının kişisel vizyonu hakkında her zaman mekanla ilgili olduğundan çok daha fazla şey söyler, ancak eğer tahmin etmek gerekirse, Grönland iyi bir şey olurdu. Büyük manzaralar, tersine, görüntüyü taşımak için genellikle belirli bir yere daha çok güveniyor.
Fotoğraf Bilgisi
Eternal Blue
Iceberg, Angmagssalik Fjord, Eastern Greenland
August 22, 2018
Canon EOS 5D Mark IV, Canon 100-400mm @ 200mm, 1/640 second @ f/11, ISO 2000.

Başarılı Fotoğraf Çekim Teknikleri Nelerdir?

İzlanda'daki aşırı değişken hava nedeniyle, gökkuşağı nadir görülen bir fenomen değildir. Bununla birlikte, bu gerçeğe rağmen, her zaman en kötü hava koşullarından önce geldikleri için bir gülümseme getirmekte asla başarısız olmazlar. Bu 180 derecelik gökkuşağı, Jökulsárlón'daki Diamond Beach'teki bu yalnız buzdağını mükemmel şekilde çerçeveler.
Fotoğraf Bilgisi
Take a Bow
Diamond Beach at Jökulsárlón, Southeast Iceland
February 4, 2018
Canon EOS 5D Mark IV, Canon 11-24mm @ 17mm, 1/200 second @ f/14, ISO 500.

Sizde başarılı fotoğraflar çekebilmek için fotoğraf makinesi seçimine dikkat etmelisiniz. Neden DSLR fotoğraf makinesi tercih etmeliyiz ayrıntılı olarak anlattığım yazımı da ayrıca incelemenizi öneririm.

Çekim modunuz her zaman raw tekniğinde olması fotoğraflarınızı editlerken size büyük bir kolaylık ve başarı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın