Eskişehir Odunpazarı Evleri Gezi Rehberi

Eskişehir Odunpazarı Evleri Gezi Rehberi

Eskişehir deyince akla ilk porsuk çayı takiben odunpazarı evleri gelir heralde. Bu yazımızda odunpazarı evlerine neden gidilmeli ? Odunpazarı evlerinde görülecek neler var ? Odunpazarı evlerinde ne yapılır ? Sorularının cevabını vermeye çalışacağım.

Odunpazarı evlerinde gezilecek çok yer mevcut. İlk etapta eski tarihi evleri ve ara sokakları gezerek hediyelik eşya satan küçük dükkanları gezmenizi öneririm. Özellikle Lüle taşından yapılmış olan hediyelik eşyaları çok sık göreceksiniz.

Gezi turu yaklaşık 45 dk sürecektir. Yorulmaya başladığınızı düşündüğünüzde sıradaki durak Eskişehir KURTULUŞ Müzesi olabilir. Müze de Kurtuluş Dönemi yaşananlar ve Eskişehir’ in Kurtuluş Mücadelesinde aldığı rolü anlatan güzel bir sunum odası bulunmakta. Yaklaşık 20 dk süren video sonrası o dönemleri tekrar hatırlamışken dinlenmiş olacaksınız. Müzede o dönem yapılan karikatürlerin bulunduğu odayı da gezmeyi unutmayın. Mücadele dönemi basılan gazeteleri de inceleme fırsatınız olacak. Alt kata indiğinizde o döneme ait fotoğrafları inceleyip selfie odasında selfie çekip mailinize atabilirsiniz.

Müze gezimizi de tamamladıktan sonra müzeden çıkınca sağa dönüp yol

sonundan tekrar sağa döndüğünüzde yaklaşık 150 m sonra sağınızda ŞERBET EVİ‘nde Osmanlı zamanına özel tatlılar ve 18 çeşit şerbet içebilirsiniz.

Karnımızı da doyurduktan sonra Cam müzesi ve Atlıhan Elsanatları Çarşısını Gezerek turumuzu bitirebiliriz. Zamanınız kalırsa Bal Mumu Müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

Tabi ki bütün bu mekanları gezerken boş durmak yok. O tarihi evleri ve güzel yapıları fotoğraflayarak anı ölümsüzleştireceğiz.

Bir cevap yazın