Balıkesir Kaz Dağları Mesire Alanı

Balıkesir Kaz Dağları Mesire Alanı

Balıkesir Kaz dağları yazın sıcağından bunalıp kendinizi serin bir yere atmak istediğinizde ilk gideceğiniz yer olmalı diye düşünüyorum. Balıkesir merkeze yaklaşık 100 km mesafede olan Kaz Dağları nın iki alanı mevcut. Hava radarının bulunduğu en yüksek tepesine çıkıp orman içinde gezmek isterseniz öncelikle paralı bir rehber tutmanız gerekiyor. Rehbersiz ormana girişler yasak. Ayrıca çocuğunuz varsa bu kısmına kesinlikle bulaşmayın. Girişine gelene kadar zaten dar bir uçurum kenarı çakıllı yollardan tırmanıyorsunuz. Girişe geldikten sonra da kapıdaki güvenliğin söylediğine göre içeride yol daha kötü ortalama 20 km hızla tırmanıyorsunuz  tepeye çıkmanız yaklaşık 1.30 saatinizi alıyor dediğinde çocuk ile girişin pek te uygun olmadığını anladık.

 

Diğer kısmı mesire alanı, şelale ve göletten oluşuyor. Mangalınızı ve semaverinizi alıp serin bir havada doğanın güzelliğine kendinizi bırakmak için hazır olun. İlk etapta Sütüven Şelalesini göreceksiniz. Fotoğraflamak için tripodunuzu ve varsa ND Filtrenizi yanınıza almayı unutmayın. Eğer mangal ile kendiniz uğraşmak istemezseniz çevrede bir sürü yemek yiyebileceğiniz restaurant ve mangal veren restaurantlar mevcut.

Sütüven Şelalesinden yukarı doğru yürüdüğünüzde ileride akarsuyun üzerine masalara oturmuş aileler göreceksiniz. Akarsuyu geçtikten sonra yöresel ürünleri satan satıcılar karşınıza çıkıyor. Özellikle pekmez çeşitleri çok güzel tavsiye ederim.

Yöresel ürünleri satan kişileri de geçtikten sonra Hasan Boğuldu göletine ulaşıyorsunuz. Soğuk suda yüzen bir sürü insanla karşılaşacaksınız. Farklı bir heyecan olsun isterseniz yanınıza yüzmek için kıyafet almanızı öneririm.

Kaz dağları yolu Balıkesir’e düşmüş yada deniz için tatile gitmiş kişiler için biraz kafa dinleyip orman havası alayım diyorsanız tercih edilecek bir yer olduğunu düşünüyorum. Ama şehir dışından sadece Kaz Dağlarını gezmek için gelmek yorucu ve hayal kırıklığı yaratabilir.

Yazımı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Keyifli hobiler…

Bir cevap yazın