Pamukkale Travertenleri Gezi Rehberi

Pamukkale Travertenleri Gezi Rehberi

Pamukkale Travertenleri Denizli ilinde bulunmaktadır. UNESCO tarafından dünya kültürel ve doğa miras listesine alınmıştır. Yılın her döneminde birçok turisti ağırlayan bu güzel miras dünyada görülmeye değer yerler listesinde yer almaktadır.

Travertenlere giriş 30 TL (2016 yılı) ile gerçekleştiriliyor. 40 TL ye müze kartı almanızı öneririm. Çünkü içeride gezeceğiniz diğer müzeler ile zaten 40 TL üzerinde para ödemiş oluyorsunuz.

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir?

Travertenlere Pamukkale ilçesinden kalkan minibüslerle ulaşım çok kolay. Her yarım saatte bir gelmektedir. Travertenlere giriş iki şekilde olabilir. Dilerseniz öncelikle Hierapolis Antik Kenti Gezerek üst taraftan Travertenlere geçebilir. Dilerseniz de Travertenlerin alt kısmından yukarı doğru çıkarak gidebilirsiniz. Benim tavsiyem öncelikle Hierapolis Antik Kentini gezip oradan travertenlere geçmeniz olacaktır.

Pamukkale Travertenlerine Ne Zaman Gidilmeli?

Pamukkale Travertenlerine yılın her mevsimi gidilebilir. Ancak kışın gittiğinizde biraz üşüyebilirsiniz. Çünkü travertenlerin o güzel beyaz görünümünün bozulmaması için ayakkabı,terlik,sandalet tarzı şeylerle giriş yasaklanmış. Çıplak ayakla gezerken termal suyun olmadığı yerlerde ayağınız soğuktan uyuşuyor. ( Bizzat tecrübe edilmiştir. Sizlerin tecrübe etmemenizi tavsiye ederim 🙂 ) Her mevsim sıcak su bulunmaktadır. Yaklaşık dizinize kadar gelen doğal termal su havuzları bulunmaktadır.

Pamukkale de Fotoğraf Çekilecek Yerler Neresidir?

Pamukkale de fotoğraf çekmek isterseniz gelmeniz gereken ilk adres Pamukkale Travertenleri olmalı. O benzersiz doğa güzelliği adeta karşınıza çıkar çıkmaz bir buz dağını andırıyor. Ve buzulların üzerinde buharları çıkan o küçük doğal havuzlar kısa sürede büyülenmenize yetiyor. Fotoğraf çekmek için gün batımını beklerseniz bu doğal güzellik size çok güzel kareler çekmenize imkan verecektir. Travertenlerden aşağı indiğinizde o küçük gölette yüzlerce ördeği gördüğünüzde o anı kaçırmamak için zaten fotoğraf makinenize istemsiz olarak eliniz gidiyor. Travertenler içerisinde antik çağlardan kalma havuz da bulunmaktadır. Açık hava havuzunda yüzmek isterseniz ücreti karşılığında girebilirsiniz. Ancak biraz pahalı olduğu için tavsiye etmiyoruz. 🙂

Pamukkale de Nerede Kalınır ?

Pamukkale Travertenlerine 15 dk mesafede özellikle sonbahar ve kış tatiliniz için çok güzel termal oteller bulunmaktadır. Biz gittiğimizde Colossae Hotel de kaldık. Termal Havuzu, Spa Hizmetleri, Türk Hamamı, Buhar Odası, Killi Termal Havuzu, Saunası hepsi birbirinden güzeldi. Özellikle terasında bulunan açık hava termal havuzu kış soğuğunda sıcacık bir havuz keyfi sunuyor.

Kalmadığımız ama araştırmalarımızda güzel olduğunu duyduğumuz diğer oteller ise:

Artemis Yörük Otel

Venüs Suite Otel

Anatolia Hotel

Pamukkale de Gezilecek Yerler ?

Pamukkale Travertenleri başta yer aldığını söylemiştik. Bunun yanında antik yapıları ile ilgi çeken Hierapolis Antik Kentini de unutmamak gerektiğini düşünüyorum.

Pamukkale Travertenleri Gezi Fotoğraflarımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız

 

 

Salda Gölü Türkiye’nin Maldivlerine Yolculuk Yazımızı İncelemeyi Unutmayın

Bir cevap yazın