Diyafram Açıklığı ve Alan Derinliği Nedir?

Diyafram Açıklığı ve Alan Derinliği Nedir?

Fotoğraf çekerken birçoğumuz DSLR makinemizin diyafram öncelikli modunu kullanırız. Çünkü iyi bir fotoğraf çekmek için alan derinliği bizim için önemlidir. Pozlamayı kontrol etmek için 3 temel unsur vardır. Bunlar ISO değeri, enstantane hızı ve diyafram açıklığı dır.

Genellikle lenslerde diyafram değerleri f/2.8 ile f/22 arasındadır. Diyafram aslında kameramızın gözüdür. Gözümüz ışık fazla gelince göz merceğimiz küçülerek göze giren ışığı azaltır; az ışıklı ortamda ise merceğimiz büyür. Diyafram açıklığında da aynı durum söz konusudur. Işık az ise diyafram açıklığı tam açık olacak şekilde yani f değeri rakamsal olarak küçültülerek f/1.8 gibi giren ışık miktarı artırılır. Fazla ışıklı bir ortamda fotoğraf çekerken ise diyafram açıklığı kısılarak yani f değeri rakamsal olarak büyütülerek f/13 gibi giren ışık miktarı azaltılır.

Ayarlarda bir tam stoptan bir sonrakine geçtiğinizde diyaframın açıklığını yarısı kadar büyütmüş olursunuz. Örneğin f/2.8’den f/4′ e geçtiğinizde diyafram açıklığı yarısına düşer ve lensten geçen ışık miktarı bir öncekinden %50 daha az olur. Aynı durum tam tersi için de geçerlidir. Örneğin f/11′ den f/8’e geçtiğinizde diyafram açıklığı iki katına çıkar ve lensten geçen ışık miktarı bir öncekinden %50 daha fazla olur. Diyafram öncelikli modda çekim yaparken belirlediğimiz diyafram açıklığında (f değerinde) çektiğimiz fotoğraf karanlık çıkmış ise ve bu diyafram açıklığından ödün vermek istemiyorsak ISO yu artırarak veya enstantane hızını düşürüp bir tripod yardımı ile daha aydınlık bir kare yakalayabilirsiniz.

Diyafram değerlerini değiştirdiğiniz zaman sadece ışık miktarı ile oynamış olmazsınız. Aynı zamanda alan derinliği üzerinde de oynama yapmış olursunuz..

Geniş bir diyafram açıklığı (f/1.8 gibi) sığ bir alan derinliği oluştururken kısık bir diyafram açıklığı (f/22 gibi) çok büyük bir alan derinliği oluşturur.

Ne Zaman Geniş Diyafram Değeri Kullanmalı ?

  • Hareket eden objeleri çekmek istediğinizde enstantane hızınız yüksek olacağı için içeri giren ışık miktarı az olacaktır. Az olan ışığı telafi etmek için geniş  diyafram kullanarak çözüm sağlarsınız.
  • Özneyi ön plana çıkarım arka planı öldürmek istediğimizde geniş diyafram açıklığı sığ bir alan derinliği oluşturacağı için özne arka plandan ayrılacaktır.
  • Bokeh oluşturmak için geniş diyafram açıklığı kullanılır.
f/1.8 -1/500-ISO 100

Ne Zaman Orta Diyafram Değeri Kullanılmalı ?

  • Orta diyafram f/8 ile f/11 arası bir değerdir. Görsel kesinlik istediğiniz zaman bu değerler kullanılarak sağlanabilir. Tabiki bu değerler lenslere göre değişiklik gösterecektir. Ama aralık genelde f/8 ile f/11 arası oluyor.
  • Tripod taşımaya üşeniyorsanız elde çekim yaparken orta değer bir diyafram açıklığı ile titremeyi önleyerek güzel bir alan derinliği oluşturacaktır.

Ne Zaman Kısık Diyafram Değeri Kullanılmalı ?

  • Manzara çekimlerinde büyük bir alan derinliği sağlamak için kısık diyafram kullanılır. Kısık diyafram ile önden arkaya doğru giden tatlı bir keskinlik oluşacaktır.
  • Uzun pozlama ile gece çekimi, şelale çekimi gibi çekimlerde kısık diyafram çekimi kullanabilirsiniz.

Çekim Özellikleri:

NikonD7000—— F/32——ISO 100——Pozlama Süresi 5 sn—— Filtre Kullanılmadı.

Bir cevap yazın