Uzun Pozlama Şelale Çekim Teknikleri

Uzun Pozlama Şelale Çekim Teknikleri

Uzun pozlama bir çok doğa ve manzara fotoğrafçısı için vazgeçilmez kareler arasındadır.

Uzun pozlama teknikleri nelerdir?

Uzun pozlama yapmak için gerekli araç gereçler ile yazımıza başlıyoruz:
1. Öncelikle olmazsa olmaz olan tabiki tripod. Tripod olmaz ise uzun pozlama da elimizde fotoğraf makinemizi uzun süreli sabit tutamayacağımız için kayma oluşacak ve bulanık bir kare ortaya çıkacaktır. Bunu önlemek için tripodumuzu yanımıza alıyoruz.
2. Mümkünse bir ND Filtre Hoya marka tavsiyemdir. ND filtre ile uzun pozlamadan ulaşacak fazla ışığı sönümlemiş olacağız.

3. Denklaşörü aktif edebilmemiz için uzaktan kumanda. Elimizde uzaktan kumanda yoksa fotoğraf makinemizi zaman ayarlı moda getirip 10 sn sonra aktif etme ayarını yapıyoruz.

Ben uzun pozlama kısmının fotoğraf makinemizin enstantane değerini maksimum 30sn olacak olan spor modunda çekimi anlatacağım.(Manuel çekim de yapılabilir) Öncelikle ışığı daha aza indirebilmek için F değerimizi en kısık diyafram değerine getiriyoruz. Bununla beraber ISO min. değere (genelde iso 100 kullanıyorum ben) getiriyoruz.
Bazı fotoğrafçılar RAW çekim yapmayı tavsiye ediyorlar. Ben genelde JPEG. çekim yapıyorum. Bu konuda tercihi sizlere bırakıyorum. RAW çekim avantajları Beyaz dengesini kayıpsız ayarlayabiliyor olmanız.
Gelelim çekim kısmına. Bu örneğimizde benim çekmiş olduğum Kazdağı Sütüven Şelalesi karelerini inceleyeceğiz.

Çekim Özellikleri:

NikonD7000—— F/22——ISO 100——Pozlama Süresi 1.6sn—— Filtre Kullanılmadı.

Şelale çok hızlı bir akım hızı olduğu için ve yanımda malesef ND filtrem bulunmadığı için pozlama süresini kısık tutmam gerekti. Tripodumu kurduktan sonra auto modda deneme çekimi yaptım ve vermiş olduğu pozlama süresine baktım 1/160 değerle bana yeterli köpüksü görünümü vermiyordu. Enstantane moduna alıp 3 sn çekim denemesi yaptım. Bu seferde parlak alanlar çok fazla oldu. Manuel moda alıp F değerimi maksimum değere getirip F/22 yaptım ve ISO 100 yapıp pozlama süresini 1.6 sn ile ayarlayıp çekimimi yaptım. Çekerken dikkat etmemiz gereken AF modda çekmemeye çalışmak olacaktır. AF de bırakılan çekimde belirlediğimiz netleme alanı değişme ihtimali çekimimizi bozacaktır. Bu karede ND filtre kullanmadık fakat kullanmış olsaydık deneme çekiminden sonra ayarlarımızı yaptıktan sonra netleme yaptıktan sonra eğer AF de bırakıp filtremizi lensimize takarsak netleme alanımız kesin değişecektir doğal olarak ayarlarımızda bozulacaktır. ND filtre kullanımında unutulmaması gereken AF devredışı bırakmak olacaktır.

 

Çekim Özellikleri:

NikonD7000—— F/32——ISO 100——Pozlama Süresi 5 sn—— Filtre Kullanılmadı.

 

Çekim Özellikleri:

NikonD7000—— F/29——ISO 100——Pozlama Süresi 5 sn—— Filtre Kullanılmadı.