Bolu Yedigöller Gezi Rehberi

Bolu Yedigöller Gezi Rehberi

Bolu deyince akla ilk gelen yedigöller oluyor. Muhteşem bir bitki örtüsü ile özellikle Kasım aylarının vazgeçilmez mekanı oluyor. Yedigöllerde yaprak dökümünü izlemek ve fotoğraflarla bu anı ölümsüzleştirmek fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmezidir. 

 

Yedigöllere ne zaman gitmek gerekir?

Yedigöller her mevsim güzel olmakla beraber daha çok sonbahar ile bütünleşmiş bir yapısı vardır. Özellikle yeşil ve sarının her tonu ile ağaçlar ve dökülen yaprakları Ekim Kasım aylarında Yedigölleri doğal güzelliğine bürüyor. Fotoğraf severler ve yeni evlenecek olan çiftlerin vazgeçilmez mekanı oluyor. Gittiğiniz zaman o kalabalığı görünce araba park konusunda biraz uğraşabilirsiniz. O yüzden erken saatlerde orada olmak sizin için avantaj olacaktır. 

 

Yedigöller Yaprak Dökümü
Yedigöller Yaprak Dökümü

Yedigöllerde konaklama nasıl oluyor?

Yedigöllerde çadır kurulması serbest onun dışında konaklamak isterseniz Bolu merkez yada Düzce de uygun fiyata konaklamak için pansiyonlar mevcut. 

 

Bolu da Yedigöller den Başka Nereyi Gezebilirim?

Eğer gezmek için Bolu’ya gelmişseniz rotanız ilk gün için Abant ve Gölcük ikinci gün için Yedigöller olarak planlayabilirsiniz. Eğer günü birlik bir gezi düşünüyorsanız Abant gezisini iptal edebilirsiniz. Genelde Göl evi abantta olarak biliniyor ancak Abant ta o fotoğraflardaki gölcük evi bulunmuyor. O ev gölcüktedir.

 

Yedigöllere ulaşım…

Bolu yedigöllere şahsi araç dışında ulaşım yoktur. Bolu’ya otobüsle gelip özel bir taksi tutup yada araç kiralayarak gidebilirsiniz. Tavsiyem özel aracınız yoksa taksi yerine araç kiralamanızdan yana olacaktır. Taksi ücretleri hem çok daha maliyetli oluyor hemde araç olmadığı için yeterince gezemeyebilirsiniz. Merkezden yaklaşık 45 km olmasına rağmen yolları biraz kötü olduğu için 1,5-2 saat sürebiliyor yolculuk. Şehir dışından gelecekler için özellikle konaklama yapmayacaklarsa erken vakitte gelmelerini tavsiye ederim.

 

Yedigöller Neler Var?

Yedigöller isminden de anlaşıldığı gibi doğal oluşmuş yedi farklı göletten oluşmaktadır. Bunlar;

  • Büyük Göl
  • Serin Göl
  • Derin Göl
  • İnce Göl
  • Nazlı Göl
  • Küçük Göl
  • Sazlı Göl

Her gölün kendine has güzelliği aklınızı başınızdan alacak. Sonbaharda gidilen yedigöller yaprak dökümü ve yaprakların çeşit çeşit renk tonları arasında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Belki de binlerce fotoğraf çekmiş bir şekilde eve dönüş yolunu tutacaksınız. Gelin damat fotoğrafı çektirmek için özellikle sonbaharda çok fazla çift yedigölleri ziyaret etmektedir.

Bolu Yedigöller Doğal Cennet

Bir cevap yazın