Sorgun Göleti ve Fotoğrafçılık

Sorgun Göleti ve Fotoğrafçılık

Sorgun Göleti Ankara’nın Güdül ilçesinin Sorgun Beldesinde yer almaktadır. Gölet çok geniş bir alana sahip olup tamamen orman ile iç içe göl keyfi yapmak isteyenler için Ankara’da gidilebilecek nadir yerlerden biridir.

Sorgun Göletine Nasıl Gidilir?

Sorgun göletine Ankara Ayaş yolunu takip ederek Ayaş bitiminde Güdül yol ayrımında Güdül tabelası takip edilerek devam edilir. Güdül içine girdikten sonra Kamanlar köyü yolunda devam edilir. Kamanlar köyünden sonra Yeşilöz yolunda devam ettikten sonra Sorgun Tabelasından sorgun yaylasına yayla geçildikten sonra da gölete ulaşabilirsiniz.

Sorgun Göletine Gidiş Yolu Kötü mü ?

Sorgun göleti gidiş yolu Sorgun yaylasına girişten sonra patika yollar ile sağlanıyor çok iyi olmasa da ulaşımda bir problem oluşturmuyor.

Sorgun Göletine Giriş Ücretli mi ?

18 Temmuz 2020 yılında yaptığımız ziyarette herhangi bir giriş ücreti ödenmemektedir. Sorgun göletine girişler ücretsizdir.

Sorgun Göletinde Neler Yapılabilir ?

Sorgun göleti bir çok kişiye hitap etmektedir.

Tracking severler için göl etrafında ve ormanlık alanında çok güzel bir imkan sağlamaktadır.

Şehrin gürültüsünden sıkılmış ve sakin bir haftasonu geçirmek istenler için aile ile gidilebilecek bir fırsat sunuyor.

Piknik yapmak isteyenler ve yaylada çocukları ile top oynamak,uçurtma uçurmak ve  eğlenmek isteyenler için sorgun göleti güzel bir tercih olacaktır.

Ayrıca manzara fotoğrafı çekmek isteyenler için Sorgun Göleti ve fotoğrafçılık Ankara’da manzara fotoğrafı çekilecek yerler arasında ilk sıralarda yerini alıyor. Bolu abant gölünden sonra Sorgun göleti de son zamanlar fotoğrafçıların manzara fotoğrafı çekmek için ziyaret ettiği alanlar arasına girdi.

Ankara’da kamp yapılacak yerler arayan kişiler için sorgun göletinde kamp yapmak tercih edilebilecek bir yer olarak listeye eklenmeli.

Sorgun Göletinde Neleri Yapmak Yasak ?

Sorgun göletinde balık tutmak ve avlanmak yasaktır.

Sorgun Göletine Giderken Bilinmesi Gerekenler

Sorgun göletine eğer piknik yapmak için gidiyorsanız alışverişinizi mutlaka en son Güdül veya Sorgun köyünden yapıp gölete öyle geçmelisiniz. Gölette alışveriş yapılabilecek bir alan bulunmamaktadır. 

Piknik yapacaklar için göletten çalı çırpı toplayıp ateşi yakarız diye düşünmeyin çoğu kişiler maalesef gölet etrafında insan elinin ulaşabileceği dalları bile kırıp kullanmış bulunuyorlar. Yine de gelirken unuttuğunuz zaman 1-2 km ileride ormandan bir şeyler bulma imkanınız olabilir.

Sorgun göletinde cep telefonlarının çekimi ne yazık ki zayıf kalıyor.

Sorgun göletinde elektrik çekilebilecek bir alan yok. Onun için powerbank olanlar yanlarına almalarını şiddetle öneririm.

Sorgun göleti maalesef çok fazla misafiri olduğu için zaman zaman pis bir manzara ile karşılaşabilirsiniz. Lütfen doğamızı nasıl görmek istiyorsak o şekilde bırakmaya özen gösterelim ki az olan mesire alanlarımızı da kaybetmeyelim.

Sorgun gölünde tuvaletler mevcut ama maalesef onlarda çok fazla kullanım ve denetim eksikliğinden çok temiz durumda değiller.

Güdül Süvari Çayını Ziyaret Ettiniz mi ?

Sorgun göletinde su imkanı bulunmaktadır. Çeşmelerden akan sular içilebilir su olarak belirtiliyor.

Sorgun göletinin suyunun Sedef ve Mantar hastalığına iyi geldiği söyleniyor.

Sorgun göletinde bisiklet turu yapmak istiyorsanız bisikletinizi yanınızda getirmeyi unutmayın Sorgun Göletinde bisiklet bulunmuyor.

Ankara Hamamönü Yazımızı İncelemeyi Unutmayın

www.fotodunyam.com

Sorgun Göletinde Fotoğraf Çekmek

Sorgun gölüne fotoğraf çekmek için gidecek olan misafirler yanlarına tripodlarını ve varsa nd filtrelerini almayı unutmasınlar. Özellikle günbatımında ve gün doğumunda Sorgun Gölete fotoğraflarınız için eşsiz manzara sunmaktadır. Düğün fotoğraflarınız için açık alan tercihi olarak Ankara’da sorgun göletini de tercih edebilirsiniz.

Şimdilik benim söyleyebileceğim bilgiler bunlar Sorgun Göleti Hakkında merak edilen başka konular varsa yorum veya mail ile iletişime geçebilirsiniz. Buraya ekleme yapabilirim.

Ayrıca sorgun göletine gitmişken Güdül’de bulunan İnönü Mağaralarını da ziyaret etmeyi unutmayın..

Daha fazla fotoğraf için sayfayı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın