Adıyaman Nemrut Dağı Gün Batımı Fotoğrafları Çekmek İçin En Güzel Yer

Adıyaman Nemrut Dağı Gün Batımı Fotoğrafları Çekmek İçin En Güzel Yer

Bu yazımda sizlere Nemrut Dağı’nın tarihini değil Nemrut dağında neler yapılabilir, kimlere hitap ediyor, Nemrut Dağı’nda gün batımı ve gün doğumu fotoğrafları çekerken nelere dikkat etmek gerekir bunlardan bahsedeceğim.

Nemrut Dağına Malatya’dan Nasıl Gidilir?

Malatya merkezden Nemrut dağı arası yaklaşık 90 km sürmektedir. Yol yaklaşık 2 saat sürüyor. Özellikle kıvrımlı olması ve zaman zaman yol kalitesinin düşmesi süreyi uzatıyor. Eğer Malatya merkezden gelecekseniz en az gün batımı veya gün doğumu saatinden 3-4 saat önce yola çıkmanızı öneririm.

Nemrut Dağı Giriş Ücretleri

Nemrut dağına girişi ücretlidir. Kişi başı 25 TL vererek Ağustos 2020 tarihinde giriş yaptık. Ama müze kartınız varsa Nemrut dağına müze kart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Nemrut Dağına Kimler Ücretsiz Giriş Yapabilir?

Nemrut dağına girişte öğretmen kartınız varsa onu göstererek ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Engelli kartınız varsa Nemrut dağına ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Ayrıca engelli kartı olan kişi ile bir kişi yanında refakatçı olarak ücretsiz giriş yapabiliyor. Öğrenci kartı olanlar ücretsiz giriş yapabiliyor. Bize verilen bilgiler bunlardı eğer yazmayı unuttuğum bilgi varsa yorumlara veya mail ile bana bildirirseniz güncelleme yapalım.

Nemrut Dağına Ne Zaman Gidilmeli?

Nemrut dağına kış mevsimi hariç her mevsimde gidilebilir. Nemrut’a giderken özellikle gün doğumu ya da gün batımından en az saat önce dağa çıkmış olursanız zamanı sıkıştırmadan güzel bir seyir keyfi yaşayabilirsiniz.

Nemrut Dağına Giderken Bilinmesi Gerekenler

Eğer Nemrut Dağına özel aracınız ile gidecekseniz stepnenizi aracınızda bulundurmanızda fayda var. Çünkü biz yol boyunda farklı yerlerde 3 adet lastiği patlamış ya da yırtılmış araçla karşılaştık. Yollar zaman zaman çukurlar ve çakıllı olduğu için lastik kesme ihtimali oluyor. Nemrut dağına fotoğraf çekmek için gidiyorsanız yanınıza tripod almayı unutmayın. Kusursuz bir gün doğumu ya da gün batımı fotoğrafı için tripod olmazsa olmazlar arasında. Varsa ND Filtrenizi ve diğer filtrelerinizi de getirmenizi tavsiye ederim. Eğer uzun süre vakit geçirmeyi düşünüyorsanız yanınızda yiyecek ve içeceğinizi getirmenizi tavsiye ederim.Çünkü Nemrut dağında alışveriş yapılabilecek bir yer yok. Nemrut dağına ne zaman gelirseniz gelin yanınızda şal veya mevsimlik getirmenizi öneririm, çünkü gün doğumu ya da gün batımında serin oluyor. Spor kıyafet ve rahat bir ayakkabı ile gelmenizi öneririm çünkü yollar çakıl ve tepeye tırmandığınız için zorlanabilirsiniz. Eğer Nemrut Dağı’nda kamp yapmayı düşünüyorsanız kampa izin verilmiyor. Nemrut dağında telefon ve internet çekimi oldukça kaliteli. Instagramda kullanmak için en güzel profil fotoğraflarını burada çekebilirsiniz.

Nemrut Dağında Fotoğraf Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer kaliteli gün batımı ve gün doğumu fotoğrafları çekmek istiyorsanız gün doğumu ve gün batımından en az 1 saat önce tepede olmanızı öneririm. Gün batımından önce çekeceğiniz manzarayı bulmak için örnek çekimlerinizi yapın ve son olarak beğendiğiniz yerde yerinizi alın. Çünkü özellikle gün batımı anında çok fazla kalabalık ve karmaşa oluştuğu için istediğiniz fotoğrafları çekemeden dönüş yapabilirsiniz. Ayrıca güneş batarken harika silüet fotoğrafları yakalayabilirsiniz. İster karşıdaki tepeleri silüet olarak çekin isterseniz kendinizi veya arkadaşlarınızı dağ manzarasında silüet çekin ve anı ölümsüzleştirin. Instagram profili için ya da instagramda paylaşmak için profil fotoğrafı çekecekseniz banklar üzerinde arkanız dönük çok güzel fotoğraflar çıkmakta. Aşağıda çekilmiş olan örnek fotoğrafları paylaşacağım.

Eğer Nemrut Dağını gezdikten sonra Nemrut Dağı’nın yakınında gezilecek yerler arıyorsanız Levent Vadisi ve Turgut Özal Tabiat Parkı Yazımızı İncelemenizi Öneririm. Yolunuz Sivas tarafına gidiyorsa Gürün Gökpınar Gölünü mutlaka ziyaret edin.

Bir cevap yazın