Ihlara Vadisi Nerededir ? Ihlara Vadisine Nasıl Gidilir?

Ihlara Vadisi Nerededir ? Ihlara Vadisine Nasıl Gidilir?

Ihlara Vadisi Nerededir?

Ihlara Vadisi Aksaray‘da bulunmaktadır. Aslında tam olarak Aksaray’da demek doğru olmuyor, Ihlara Vadisi Nevşehir ile Aksaray arasında kalıyor.

Ihlara Vadisine Nasıl Gidilir ?

Ihlara vadisine Kapadokya Turlarına katılarak gidebilirsiniz. Özel aracınız ile gidiş yapabilirsiniz. Veya gün içerisinde otobüs seferlerini takip ederek gidebilirsiniz.

Nevşehir Ihlara Vadisi Arası Kaç Km?

Nevşehir Ihlara Vadisi arası yaklaşık 100 km mesafededir. Özellikle Malatya Nevşehir güzergahında yola çıkmışsanız Kapadokya turu sonrası hem mola vermek için hem de yeni yerler keşfetmek istiyorsanız Ihlara Vadisine uğrayıp tatilinize devam edebilirsiniz.

Ihlara Vadisine Girişi Ücretli mi ?

Maalesef Ihlara Vadisine giriş ücretli olmuş. Ben ilk ziyaretimi 2014 yılında yapmıştım o zaman hiçbir ücret ödememiştik. Ancak 2020 yılında tekrar ailecek ziyaret ettiğimizde kişi başı 45 TL ücret talep ettiler. Eğer müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz.

Ihlara Vadisi Otopark Ücreti

Ihlara vadisine eğer özel aracınız ile gelecekseniz otopark ücreti 10 TL alıyorlar. Ücreti girişte nakit olarak alıyorlar.

Ihlara Vadisinde Neler Var?

Ihlara vadisine ücretli giriş kısmından giriş yaparsanız, vadi içerisinde yaklaşık 6 km yol katediyorsunuz. Eşsiz manzarası ile fotoğraf tutkunlarının iştahını kabartıyor. Ayrıca 13 adet tarihi kiliseyi gezme fırsatınız oluyor. Gezi sonunda suyun üzerine kurulmuş restoranlarda yemek veya bir şeyler içerek dinlenip yolunuza devam edebilirsiniz. Vadinin girişinde bulunan wc ücretlidir. Restoranları kullanacaksanız restoran kullanacağınızı söylediğinizde ücret almıyorlar.

Ihlara Vadisinde Gezilecek Kiliseler

Batkın Kilisesi (Açıkel Ağa Kilisesi)

Ihlara Vadisi – Bahattin Samanlığı Kilisesi

Ihlara Vadisi – Bezirhane Kilisesi

Ihlara Vadisi – Ala Kilise

Ihlara Vadisi – Karagedik Kilisesi

Ihlara Vadisi – Saint Georgeus (Kırkdamaltı) Kilisesi

Ihlara Vadisi – Direkli Kilise

Ihlara Vadisi – Eğritaş Kilisesi

Ihlara Vadisi – Pürenliseki Kilisesi

Ihlara Vadisi – Kokar Kilisesi

Ihlara Vadisi – Yılanlı Kilise

Ihlara Vadisi – Sümbüllü Kilise

Ihlara Vadisi – Ağaçaltı Kilisesi

Ihlara Vadisinde Yemekler Nasıl ?

Biz Ağustos 2020 de Ihlara Vadisini ziyaret ettik. Eğer Ihlara Vadisinin 45 TL lik ücretli yerini gezmek istemeyip su üzerinde restoranda yemek yeyip bir şeyler içerek dinlenmek isterseniz su üstündeki restoranlara gitmek istiyoruz dediğinizde sizi yönlendiriyorlar. Yukarıda vermiş olduğum navigasyondan yaklaşık 3 km sonra diğer girişinde bulunuyor restoranlar. Biz bu gidişimizde alabalık söyledik kişi başı 40 TL verdik. Orta büyüklükte bir balık geldi. Balık lezzeti fiyatına göre orta seviyede idi. Ayrıca karışık ızgara istedik iki kişi doyabileceğini söyledikleri ızgara tek kişilik geldi ve 80 TL ücreti vardı. Eğer karışık ızgara yiyecek olursanız aklınızda bulunsun bence hem pahalı hem de lezzetsizdi. Ama demlik çayları oldukça lezzetli geldi.

Ihlara Vadisine Kimler Gitmeli ?

Ihlara Vadisine sadece Ihlara Vadisini görmek için bence gidilmez. Ancak Nevşehir Kapadokya gezisi yapmışsanız Ihlara Vadisine uğramadan gitmemenizi öneririm. Çünkü su üzerinde çay keyfi yapmak gerçekten insanın bütün yorgunluğunu alıyor. Vadide telefon çekimi var ancak internet kullanımı özellikle vodafone için sıkıntılıydı.

Kapadokya Gezi Yazımızı Okumayı Unutmayın…

Ihlara Vadisi Fotoğrafları

One thought on “Ihlara Vadisi Nerededir ? Ihlara Vadisine Nasıl Gidilir?

Bir cevap yazın