Gürleyik Şelalesi Eskişehir

Gürleyik Şelalesi Eskişehir

Gürleyik Şelalesi doğa severler için Eskişehir’de vazgeçilmez bir alan olmaktadır. Şelale Mihalıççık ilçesinde bulunmaktadır. Şelale yaklaşık 4 metre yükseklikten akmaktadır. Şelalenin uzantısı dere oluşturup zaman zaman küçük şelaleler ve göletler oluşturmaktadır. Şelalenin suyu çok berrak ve tertemiz. Göletinde suya girme imkanınız olacaktır. Fakat Temmuz ayında gitmemize rağmen suyu oldukça soğuktu; bilmenizde fayda olduğunu düşünüyorum. Şelale de kamp yapmak isteyenler için çadır imkanı da bulunmaktadır. Fotoğraf çekmek isteyenler kesinlikle tripod ve ND filtrelerini unutmamaları gerekmektedir. Zira unutursanız o güzel manzara karşısında eliniz boş dönebilirsiniz 🙂

 

Gürleyik Şelalesine Nasıl Gidilir?


Şelaleye biz Eskişehir merkezden geçtik. Merkezden yaklaşık 130 km uzaklıktadır. Ankara yoluna çıkmadan Alpu yol ayrımından şelale yoluna girebilirsiniz. Yolda giderken de fotoğraf severler için çok güzel kareler sizleri bekliyor. Otlayan koyunlar, kıvrımlı yollar ve tepeler kadrajlamanız için sizleri bekliyor.

Gürleyik Şelalesinde Mangal Yakılabilir mi?

Şelalede mangal yakmak yasaktır yazısı mevcut ama biz gittiğimizde semaverini yakmış küçük ateşte sucuk pişiren aileler vardı. Termosunuza çayınızı alıp gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü o doğal güzelliğin mesire alanına dönüşüp duman altı olmasını kimse istemez.

Gürleyik Şelalesinde Ne Yenir?

Şelale çevresinde herhangi bir tesis bulunmamakta. Fakat şelaleye yaklaşık 500 metre ileride köfte ve tost yapan ismini yanlış hatırlamıyorsam YAŞAR USTA’nın yeri var.

Gürleyik Şelalesine Giriş Ücretli mi ?

Şelaleye giriş araçla girdik biz 5 TL ücret aldılar. Kişi başı giriş ücreti de 2 TL gibi çok ucuz bir miktar. Şelale de el yıkamak için bir hayrat mevcut. Ayrıca wc imkanı da mevcut.

Yazımı sonuna kadar okuduğunuza göre artık fotoğraflara geçebiliriz.

 

One thought on “Gürleyik Şelalesi Eskişehir

Bir cevap yazın